Jadernou energetiku čeká v Evropě renesance, míní expert ANO

Poslanec a energetický expert hnutí ANO Pavel Pustějovský je přesvědčen, že jadernou energetiku a jadernou fyziku čeká v Evropě renesance. Řekl to v pondělí na mezinárodní konferenci o palivovém cyklu v Praze. Plány na možnou stavbu nového jaderného bloku v ČR už několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování. Ministryně průmyslu Marta Nováková na konci srpna uvedla, že o finančním modelu stavby by se mělo rozhodnout do konce letošního roku. Záměr dlouhodobě kritizují mimo jiné ekologové, podle kterých není nový jaderný zdroj třeba vůbec.
"Přes aktuální nízkou oblibu jaderné energetiky v Evropské unii je zřejmé, že energetický mix okolo roku 2050 bude tvořen především z obnovitelných zdrojů, zbývající část výkonu však budou dodávat jaderná energetika a plynové elektrárny. A to je to, o čem se většinou mlčí," uvedl Pustějovský. Podotkl, že z žádné seriózní odborné studie podle něj nevyplývá, že v blízké době pokryjí celkovou poptávku po energiích čistě jen obnovitelné zdroje.
V nadcházejících letech a desetiletích má spotřeba elektřiny v Česku růst. V optimalizovaném scénáři Státní energetické koncepce počítá ministerstvo průmyslu pro rok 2020 se spotřebou ve výši 62,08 terawatthodiny, pro rok 2040 se 74,07 TWh. Výroba se má pohybovat kolem 90 TWh za rok. Změnit se ale má struktura produkce. Podle nejreálnějšího scénáře koncepce má od druhé poloviny dvacátých let 21. století pocházet nejvíce elektřiny namísto z uhlí z jaderných zdrojů.
Dnešní konference organizovaná v prostorách Poslanecké sněmovny se primárně zabývá nakládání s radioaktivním odpadem, který při výrobě elektřiny v jaderných elektrárnách vzniká. Do roku 2065 má v Česku vzniknout hlubinné úložiště, ve kterém by se odpad skladoval. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren v Dukovanech a Temelíně.
Vláda v červenci schválila materiál, který počítá s tím, že ministerstvo průmyslu a obchodu předloží kabinetu návrh na snížení počtu vytipovaných míst pro úložiště z devíti na čtyři do konce ledna příštího roku. Do stejného termínu mají ministři obdržet také informaci o dalším postupu prací k výběru dvou kandidátních lokalit v roce 2022.
"Je tady pouze jedna oblast, která zatím legislativně dořešena zcela není - a to je, jakou formou zapojit dotčené obce, které jsou ve výběru lokalit, do veřejné diskuze, veřejné komunikace, která se kolem tohoto tématu objevuje," doplnila v pondělí ministryně Nováková. Věcný záměr zákona, který by měl zapojení obcí řešit, by podle ní měla současná vláda připravit do konce příštího roku. "Připravujeme to do legislativního plánu vlády," uvedla. Otázku komunikace s veřejností v záležitosti označila za klíčovou.
Zdroj: ČTK