US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,03 %
NASDAQ-0,09 %
DOW JONES-0,04 %
PX+0,00 %
ČEZ-0,38 %
NVIDIA+1,78 %

Ceny dovozu i vývozu v únoru dále meziročně stouply

Ceny dováženého zboží a surovin v Česku v únoru meziročně stouply o 3,3 %. Vývozní ceny ve stejném období vzrostly o 3,4 %. Největší vliv mělo v obou případech zdražení strojů a dopravních prostředků. Ve srovnání s předchozím měsícem se v únoru ceny importu zvýšily o 0,5 %, u exportu byly vyšší o 0,3 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Redakce IW
Redakce IW
10. 4. 2019 | 9:51
Česká ekonomika

"Růst cen podpořilo i oslabení koruny vůči euru a dolaru," doplnil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Index cen dovozu i vývozu v meziročním srovnání roste nepřetržitě od loňského června. V lednu stouply vývozní ceny o 2,8 % a dovozní o 2,4 %.

Zásadní vliv na meziroční růst cen vývozu mělo v únoru zdražení strojů a dopravních prostředků o 2,7 %. Nejvíce ale rostly ceny ve skupině minerálních paliv, a to téměř o 9,4 %. Stouply také vývozní ceny průmyslového spotřebního zboží a ceny polotovarů. "Ceny neklesly v žádné sledované skupině," uvedli statistici.

Také na meziročním zvýšení dovozních cen se zásadně projevily dražší stroje a dopravní prostředky, jejich ceny vzrostly o čtyři procenta. Nejvíce ovšem stouply ceny ve skupině minerálních paliv, a to o 8,6 %, zdražila především elektřina. Ceny ostatních surovin rostly o 7,5 % a ceny chemikálií o čtyři procenta. Klesly pouze ceny nápojů a tabáku.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

Česká ekonomikaMezinárodní obchod
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

10. 12.-Andrej Rády
Investiční bubliny