Americké akcie ve středu prudce oslabily, index Dow klesl nejvíce od začátku roku

Akcie ve Spojených státech ve středu výrazně oslabily, klíčový Dow Jonesův index má za sebou nejhlubší procentní propad od začátku roku. Na vině je vývoj na trhu dluhopisů, který naznačuje, že americká ekonomika směřuje k recesi.
Index Dow spadl o 3,05 % na 25 479,42 bodu, benchmark S&P 500 klesl o 2,93 % na 2 840,6 bodu a index Nasdaq Composite přišel o 3,02 % na 7 773,94 bodu. Index volatility VIX vyletěl vzhůru o 26,14 % na 22,1 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dvanáct bazických bodů na 1,58 %.
Výrazně oslabily všechny hlavní sektory. Téměř o 4 % se propadlo energetické odvětví, zhruba o 3 % či více si pohoršily sektory komunikačních služeb, financí, průmyslu, základních materiálů, technologií a cyklického spotřebního zboží.
Výnos dluhopisů americké vlády se splatností deset let se ve středu výrazněji dostal pod výnos dluhopisu dvouletého, což se stalo poprvé od roku 2007. Tehdy se dostavila hospodářská recese, která zasáhla nejprve Spojené státy a pak i globální ekonomiku. V období po druhé světové válce předpověděla změna výnosové křivky sedm z posledních devíti recesí. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl Sung Won Sohn, profesor ekonomie na univerzitě Loyola Marymount University a prezident poradenské společnosti SS Economics.
K převrácené výnosové křivce se na Twitteru vyjádřil také americký prezident Donald Trump, který za viníka označil Fed a jeho šéfa Jeroma Powella. Americká centrální banka musí podle Trumpa více a rychleji snižovat úrokové sazby, aby byly Spojené státy konkurenceschopné vůči jiným zemím.
Trump již několik měsíců požaduje, aby Fed snížil úrokové sazby a podpořil ekonomiku. Ten to ale poprvé od roku 2008 učinil až na konci minulého měsíce, kdy snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 2,00 až 2,25 procenta. Tehdy také Fed uvedl, že je připraven náklady na úvěry dál snížit, pokud to bude nutné.
Obchodování ve středu poznamenaly i další nepříznivé faktory. Německo ohlásilo pokles ekonomiky ve druhém čtvrtletí a růst průmyslové výroby v Číně byl v červenci nejpomalejší za 17 let. K tomu je nutné přičíst déletrvající faktory jako obchodní válka USA a Číny a odchod Británie z Evropské unie a další geopolitické faktory.
"Každá centrální banka na světě se snaží ekonomiku podporovat a každý politik na světě se snaží ekonomiku zničit," řekl Oliver Pursche ze společnosti Bruderman Asset Management. "Co se děje v Hongkongu, co se děje s brexitem a obchodní válkou, to všechno přináší chaos," dodal.
Dolar na devizových trzích v reakci na vývoj výnosů klíčových dluhopisů americké vlády citelně oslabil k japonskému jenu, který je považován za takzvaný bezpečný přístav v dobách nejistoty. Kolem 22.00 SELČ dolar k jenu ztrácel 0,7 % na 105,97 JPY. Euro k dolaru odepisovalo přes 0,3 % na 1,1136 USD.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ale vykazoval mírný nárůst. Přidával 0,2 % na 98 bodů.
Výrazně ve středu ztrácely také digitální měny. Bitcoin kolem 22.00 podle serveru coinmarketcap.com odepisoval 6,7 % na 10 189,4 USD, ethereum oslabovalo o 9,7 % na 187,6 USD a ripple klesal o 9,8 % na 0,2658 USD.
V červených číslech se pohybovaly rovněž ceny ropy. Severomořská ropa Brent kolem 22.00 zlevňovala o 3,2 % na 59,34 USD za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela 3,45 % na 55,13 USD.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Vývoj výnosů vládních dluhopisů v Británii a Spojených státech signalizuje recesi. Výnosy dvouletých dluhopisů jsou poprvé od vypuknutí finanční krize před deseti lety vyšší než těch s desetiletou dobou splatnosti. Informovaly o tom světové agentury.
Kalifornská společnost Facebook platila stovky externích spolupracovníků, aby pro ni přepisovali hlasové zprávy uživatelů jedné z jejích aplikací. Agentuře Bloomberg to řekly osoby obeznámené s těmito aktivitami. Provozovatel sociální sítě následně toto zjištění potvrdil, od praxe už prý upustil. Záležitostí se zabývá irský úřad pro ochranu osobních údajů, který dohlíží na to, zda Facebook a další americké technologické firmy dodržují nařízení Evropské unie o ochraně soukromí.
Americká společnost The We Company, majitel firmy na sdílení kancelářských prostor WeWork, vykázala za první pololetí ztrátu 900 milionů dolarů. Firma ale rychle expanduje a zvyšuje tržby. V příštím měsíci chce vstoupit na akciovou burzu, zatím ale není jasné, kolik akcií bude k dispozici.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 9. srpna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 21,7 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Americký index dovozních cen se v červenci meziročně snížil o 1,8 % po poklesu o 2 % v červnu (odhad: -2,9 %). Index vývozních cen klesl o 0,9 % po 1,6% snížení v červnu. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen zvýšil o 0,2 % (odhad: 0 %, červen: -1,1 %) a index vývozních cen rovněž stoupl o 0,2 % (odhad: 0 %, červen: -0,6 %).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 1,58 milionu barelů (odhad: -2,775 milionu barelů, předchozí týden: +2,385 milionu barelů).
Výsledková sezóna
- Výsledky Macy's (ve středu -13,27 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,28 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 5,546 miliardy USD (odhad: 5,55 miliardy USD).
- Výsledky NetApp (ve středečním after-marketu +3,56 %) v 1QFY2020: Zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 1,24 miliardy USD (odhad: 1,25 miliardy USD).
- Výsledky Cisco Systems (ve středečním after-marketu -7,4 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 13,43 miliardy USD (odhad: 13,38 miliardy USD). Firma představila opatrný výhled a oznámila výrazné zpomalování čínského byznysu.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

