US MARKETOtevírá za: 8 h 17 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Studie: Německo musí investovat 500 miliard eur do infrastruktury

Německo potřebuje investovat 500 miliard eur do infrastruktury, protože desítky let pro ni příliš nedělalo. Uvedli to v pondělí společně lídři Německého odborového svazu (DGB) a Svazu německého průmyslu (BDI). Největší evropská ekonomika, která ve třetím čtvrtletí těsně unikla recesi, teď potřebuje masivní investice, aby se stala konkurenceschopnější a upevnila si růstový potenciál, vyplývá ze studie zadané svazy DGB a BDI.

Co se týče poskytování digitálních veřejných služeb, skončila mezi unijními státy tato země proslulá dálnicemi bez rychlostního omezení a inženýrstvím vyspělých technologií až pátá od konce. Vyplývá to z dat Evropské komise.

Podle červnové zprávy analytické společnosti Opensignal má Německo jedno z nejnižších skóre dostupnosti sítě 4G v Evropě. Zejména ve venkovských oblastech se miliony lidí nemohou až polovinu času vůbec připojit.

Na sáhodlouhém seznamu stížností, který vznikl z popudu dvou svazů, figuruje mimo jiné byrokracie spojená s budováním silnic a větrných elektráren.

Na studii se podílel také Institut německého hospodářství (IW). Jeho ředitel Michael Hüther konstatoval, že po letech, kdy Berlín dával do pořádku své veřejné finance, je na čase dát znovu do popředí investice, aby se podpořil růst ekonomiky.

Studie navrhuje jako řešení investiční fond, jehož pomocí by se obešlo ústavní omezení výše rozpočtového deficitu zavedené v roce 2009. Šlo by o autonomní téměř státní fond s vlastním dluhem.

"Obavy z nedostatku investic nás přivedly k tomu, že jsme dali hlavy dohromady," uvedl Dieter Kempf, který vede vlivné průmyslové lobby BDI. Výsledek studie, která měla obavy podložit vědecky, podle Kempfa ukazuje, že znepokojení je opodstatněné.

Zdroj: ČTK

InfrastrukturaInvesticeNěmecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika