Americké akcie v pondělí prudce ožily, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite vykázaly největší jednodenní zisk od konce roku 2018

Americké akciové indexy si na začátku týdne připsaly zisky kolem pěti procent poté, co minulý týden zažily největší týdenní propad od globální finanční krize z roku 2008. Investoři využili poklesu cen z minulého týdne k výhodným nákupům. Ujistila je také vyjádření světových centrálních bank, že jsou připraveny přijmout opatření zaměřená na omezení ekonomických dopadů šíření wuchanského koronaviru.
Index Dow si připsal 5,09 % na 26 703,26 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 4,6 % na 3 090,23 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 4,5 % na 8 952,17 bodu. S&P 500 a Nasdaq vykázaly největší jednodenní zisk od 26. prosince 2018. Index volatility VIX se snížil o 16,68 % na 33,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé tři bazické body na 1,152 %.
Akcie ve Spojených státech zažily minulý týden největší týdenní propad od globální finanční krize z roku 2008. Na jejich výprodeji se podílely obavy, že rychle se šířící onemocnění způsobované wuchanským koronavirem může způsobit hospodářskou recesi. Aby dalšímu šíření paniky zabránili, vystoupili ale zástupci různých předních centrálních bank s vyjádřeními, že jsou připraveni podniknout nezbytné kroky.
Z jednotlivých titulů se výrazně dařilo technologické společnosti Apple (+9,31 %). Indexu S&P 500 pomohla více než kterákoli jiná firma.
Dolar oslabil na šestitýdenní minimum
Na devizovém trhu dolar oslabil na šestitýdenní minimum. Investoři věří, že americká centrální banka sníží na svém zasedání v polovině března základní úrokovou sazbu, aby zmírnila dopady šíření nového koronaviru na ekonomiku.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti světových měn, kolem 22.00 SEČ ztrácel 0,65 % na 97,50 bodu. Euro k dolaru přidávalo téměř procento na 1,1134 USD. K japonskému jenu dolar přidával 0,4 % na 108,32 JPY.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zhoršila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 2,4 %, zatímco dosud počítala s růstem o 2,9 %.V mimořádné zprávě kvůli dopadům koronaviru v pondělí OECD také uvedla, že pokud se šíření epidemie nepodaří dostat rychle pod kontrolu, může ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenat i pokles. To by bylo poprvé od světové finanční krize před deseti lety.
- Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences koupí za 4,9 miliardy USD výrobce léků na rakovinu Forty Seven. Firma v pondělí uvedla, že akvizicí chce upevnit nabídku léků na rakovinu. Gilead získá přístup k experimentální rakovinové terapii, léku magrolimab, která je v počáteční fázi testování. Magrolimab se testuje jako možná léčba několika druhů rakoviny primárně ovlivňujících krev.
- Růst aktivity v americkém zpracovatelském sektoru byl v únoru o něco pomalejší než v lednu. Ukázal to finální únorový index nákupních manažerů od společnosti IHS Markit.
- Ve věku 84 let zemřel bývalý generální ředitel společnosti General Electric Jack Welch, kterého časopis Fortune označil za manažera století. S odvoláním na Welchovu manželku to v pondělí uvedl server CNBC.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka (SB) nabízejí členským státům pomoc v boji s novým koronavirem a jeho hospodářskými následky. Jsou připraveny zřídit i pohotovostní fond a nabídnout krátkodobé finanční balíčky, především chudším zemím. Ve společném prohlášení to v pondělí ve Washingtonu, kde obě mezinárodní organizace sídlí, uvedli šéfka MMF Kristalina Georgievová a prezident SB David Malpass.
Zdroj: MarketWatch, CNBC, ČTK