US MARKETOtevírá za: 0 h 56 m
DOW JONES+0,00 %
NASDAQ+0,28 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ+0,00 %
KB-1,76 %
Erste-4,63 %

Německá vláda se dohodla na základu rozpočtu 2021, bez koronaviru

Německá vláda se ve středu dohodla na základu rozpočtu pro rok 2021. Rozpočet počítá s rekordními investicemi a má být stále vyrovnaný, dříve připravené plány ale nijak nezohledňují dopady současné pandemie koronaviru, napsala agentura DPA. Ministr financí Olaf Scholz nicméně ujistil, že kabinet je připraven poskytnout poškozenému hospodářství oporu.

Redakce IW
Redakce IW
18. 3. 2020 | 12:31
Německo

Rozpočet na příští rok plánuje růst výdajů o 2,3 % na 370,3 miliardy eur a do roku 2024 pak s růstem až na 387 miliard eur. Ačkoli experti očekávají v letošním roce pokles výkonu ekonomiky, ministerstvo financí plánuje hospodářství povzbudit investicemi navýšenými na 42,9 miliardy eur mezi lety 2021 až 2024.

Rozpočet od roku 2021 rovněž počítá se zrušením solidární daně pro 90 % jejích plátců. Daň, která byla poprvé zavedena v roce 1991, slouží dosud k podpoře chudších východních spolkových zemí.

I přes zrušení solidární daně pro drtivou část poplatníků, odmítá Scholz další zadlužování. Rozpočtový základ, který byl dnes schválen, vychází z takzvané černé nuly, tedy vyrovnaných výdajů a příjmů, respektive s možným menším přebytkem. Bez deficitu byl schválen i rozpočet pro letošní rok, který se stane sedmým německým vyrovnaným rozpočtem v řadě.

Zdroj: ČTK

KoronavirusNěmeckoRozpočet
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast