Michel chce s lídry jednat o tom, jak pomůže rozpočet EU z krize

Příští sedmiletý rozpočet Evropské unie by měl poskytnout zásadní pomoc na zotavení evropských ekonomik z koronavirové krize. Řekl to ve středu předseda Evropské rady Charles Michel, který chce o zahrnutí rozsáhlých investic do návrhu nového rozpočtu jednat s evropskými prezidenty a premiéry při videokonferenci plánované na příští čtvrtek. Novou podobu finančního rámce na období let 2021 až 2027 nyní chystá Evropská komise, podle jejíž šéfky Ursuly von der Leyenové by měly investice pomáhat unijním zemím s následky pandemie i v nejbližších letech.
"Příští sedmiletý rozpočet je klíčovým prvkem," řekl ve středu novinářům Michel, podle něhož budou lídři unijních zemí hovořit o "masivní investiční strategii", která by z očekávané recese nasměrovala ekonomiky k opětovnému růstu.
Země EU se už předběžně dohodly na možnosti využít půl bilionu eur z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) pro státy eurozóny. Podpořily i využití garancí Evropské investiční banky (EIB) ve výši 200 miliard eur na podporu zasažených firem či stomiliardový program SURE, jímž chce komise podpořit krátkodobé zaměstnávání lidí, kteří by jinak kvůli krizi přišli o práci.
Evropské země i unijní instituce se však shodují, že tyto kroky nebudou stačit, neboť ekonomiky potřebují investice v řádu bilionů eur. Šéfové států a vlád by se proto podle Michela měli pokusit najít shodu na dalších stimulech, které by se mohly stát součástí příštího rozpočtu.
Lídry unijních zemí bude při debatě o sedmiletém finančním rámci tlačit čas nejen s ohledem na vážnost ekonomického propadu. Političtí vůdci se nedokázali shodnout na výši ani rozčlenění peněz na únorovém summitu, který předcházel nástupu krize. Už tehdy dal Michel najevo, že by si měli s dohodou pospíšit. S novým návrhem chce komise přijít do konce dubna a státy budou mít na debaty o něm velmi krátkou dobu. Jeho konečnou podobu, která zohlední kompromisy z vyjednávání, musí ještě do konce roku schválit Evropský parlament.
Zdroj: ČTK