Britská centrální banka zatím neuvažuje o záporných úrocích, uvedl její guvernér

Koronavirová krize způsobí britské ekonomice dlouhodobější škody. Britská centrální banka ale zatím neuvažuje o tom, že by ekonomiku podpořila zavedením záporných úrokových sazeb. Uvedl to ve čtvrtek šéf banky Andrew Bailey.
Zavedení záporných úrokových sazeb centrálními bankami v jiných evropských zemích a v Japonsku podle agentury Reuters přineslo nejednoznačné výsledky. Centrální banky se zápornými úroky snaží přimět komerční banky k většímu poskytování půjček, které by podpořilo podnikové investice i spotřebitelské výdaje.
Bailey ale zavedení záporných úroků v Británii úplně nevyloučil. "Je vždy moudré nevylučovat nic navždy, obzvlášť za současných okolností," uvedl.
Britská centrální banka už v rámci boje s negativními hospodářskými dopady koronaviru snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,1 %. Rozšířila také program nákupů dluhopisů, jejich cíl zvýšila o 200 miliard na 645 miliard liber.
Centrální banka minulý týden předpověděla, že britská ekonomika by letos kvůli koronaviru mohla klesnout zhruba o 14 %, což by byl nejhlubší propad za více než 300 let. Bailey ale ve čtvrtek upozornil, že stále zůstává velmi nejisté, jak rozsáhlý pokles ekonomika ve skutečnosti vykáže.
O záporných úrocích zatím podle svého šéfa Jeroma Powella neuvažuje ani americká centrální banka. Základní úroková sazba Fedu se teď nachází v rozpětí nula až 0,25 %. K jejímu snížení do záporného pásma už vyzval americký prezident Donald Trump.
Evropská centrální banka už v roce 2014 snížila do záporného pásma svou depozitní sazbu, která v současnosti činí minus 0,50 %. To znamená, že komerční banky musejí za uložení peněz u ECB platit.
Zdroj: ČTK
Aktuality
