Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc potřebují

Podle ekonoma Josepha Stiglitze se vládní stimulační balíčky v USA neosvědčily jako účinná pomoc v případě těch, kteří tuto pomoc nejvíce potřebují. Program na ochranu výplat pro zaměstnance byl podle něj velmi špatně navržen.
Stiglitz, profesor na Columbia University a autor nové knihy Lidé, moc a zisky (People, Power and Profits), v rozhovoru pro CNBC uvedl, že stimulační programy, jejichž cílem bylo udržet ekonomiku nad vodou během pandemie covid-19, nedokázaly poskytnout dostatečnou pomoc americkým dělníkům a společnostem, které to nejvíce potřebují. "Problémem nebylo jen množství peněz, ale v tom, jak byly programy navrženy. Naše programy selhaly a musíme si to přiznat," řekl Stiglitz.
Americká vláda už od začátku března vynaložila na stimulaci ekonomiky 3 biliony dolarů. Tzv. Program ochrany výplaty (Paycheck Protection Program) byl podle něj navržen zvlášť špatně. "Podniky s nejlepšími kontakty na banky, jejich nejlepší zákazníci, dostaly pomoc jako první. Nešlo ale o nejmenší firmy, nebyli to lidé, kteří to nejvíce potřebovali," řekl Stiglitz.
S více než 40 miliony Američany bez práce nebude podle Stiglitze hospodářské zotavení snadné. Fiskální programy v zemích jako Dánsko nebo Nový Zéland podle něj platby firmám na udržení zaměstnanců zvládly lépe. "Prostě jsme nemysleli dost na to, jak dostaneme peníze do firem takovým způsobem, aby si skutečně udržely své zaměstnance," míní Stiglitz.
Programy by podle něj měly pomáhat zejména mladým lidem a absolventům středních a vysokých škol. Jinak podle něj v USA hrozí, že bude mít ztracenou generaci pracovníků. "Každý mladý člověk by měl buď sedět ve škole, nebo se nějakým způsobem vzdělávat. Jsou to důležité roky, které by mladí lidé neměli ztrácet v nejistotě," řekl Stiglitz.
Zdroj: CNBC