Vývoz z USA klesl v dubnu kvůli koronaviru nejníže za deset let

Vývoz ze Spojených států se v dubnu kvůli pandemii nemoci covid-19 propadl nejníže za deset let. Schodek zahraničního obchodu se pak prohloubil ve srovnání s předchozím měsícem o 16,7 % na 49,4 miliardy USD. Byl tak nejvyšší za osm měsíců. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
Vývoz ze Spojených států se v dubnu snížil o 20,5 % na 151,3 miliardy USD, nejníže od dubna 2010. Vývoz zboží klesl o 5,2 % a byl nejnižší od září 2009. Vývoz aut a automobilových součástek se propadl nejníže od března 1992 a vývoz spotřebního zboží byl nejnižší od dubna 2006.
Dovoz do země pak klesl o 13,7 % na 200,7 miliardy USD, z toho dovoz zboží klesl o rekordních 13,6 %. Dovoz klesá mimo jiné kvůli obchodní válce s Čínou. Výrazně se na snížení dovozu podílel nižší dovoz ropy, osobních aut a spotřebního zboží.
Deficit obchodu se zbožím, jako auta a spotřebiče, činil 71,8 miliardy USD. Obchod se službami však vykázal přebytek 22,4 miliardy USD, i když kvůli cestovním omezením byl přebytek nejnižší od prosince 2016, napsaly agentury AP a Reuters.
Pandemie nemoci covid-19 prudce snížila obchodní tok. Mnoho ekonomů a podnikatelů očekává, že globální obchod nyní začne oživovat díky postupnému uvolňování omezení zavedených v rámci boje proti šíření nemoci covid-19. "Jak země opouštějí karanténu a vracejí se do práce, očekáváme, že obchod oživí, zvláště ve druhé polovině roku 2020," uvedla ředitelka provozovatele kontejnerové lodní přepravy Navios Maritime Containers Angeliki Frangouová.
Zdroj: ČTK