US MARKETOtevírá za: 6 h 56 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

MMF dále zhoršil výhled vývoje světové ekonomiky, letos čeká nově propad o 4,9 %

Mezinárodní měnový fond kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19 dále zhoršil výhled vývoje globální ekonomiky. Pro letošní rok nově počítá s propadem světového HDP o 4,9 %. V dubnu čekal pokles o tři procenta, přičemž i to by znamenalo nejhlubší recesi globální ekonomiky za 90 let.

Pandemie nemoci covid-19 měla v první polovině roku na ekonomickou aktivitu mnohem výraznější dopad, než se čekalo. Fond předpokládá, že rovněž zotavení bude pomalejší, než se původně domníval.

Ve většině zemí MMF čeká nižší spotřebu, a to hlavně kvůli výraznějšímu narušení domácí ekonomické aktivity. Kromě slabší spotřeby se však fond obává také útlumu investic, protože podniky při vysoké nejistotě odkládají kapitálové výdaje. Zhoršení soukromé domácí poptávky však v řadě zemí alespoň částečně kompenzuje politická podpora.

Ekonomická aktivita by se měla začít zlepšovat v druhé polovině letošního roku. V příštím roce by pak HDP měl celosvětově vzrůst o 5,4 %. To je o 0,4 procentního bodu méně, než uváděla dubnová předpověď. Spotřeba má příští rok postupně sílit a očekává se, že se zvýší také investice, i když zůstanou zatím relativně nízké.

Stejně jako v dubnovém výhledu MMF i tentokrát upozornil, že v případě nejnovější prognózy existuje mnohem vyšší míra nejistoty, než je obvyklé, a to kvůli nejistému vývoji pandemie. Konečný vývoj tak bude záviset na hloubce poklesu ve druhém čtvrtletí, který ještě není znám, a na rozsahu a trvání šoku.

HDP rozvinutých zemí letos spadne o 8 %, čínská ekonomika o procento stoupne

V letošním roce měnový fond poprvé očekává pokles ve všech regionech, i když jeho míra se bude v jednotlivých ekonomikách výrazně lišit. Záležet bude na vývoji pandemie, schopnosti zemí dostat pod kontrolu šíření nákazy, dále na struktuře ekonomik a jejich závislosti na jednotlivých sektorech, zvláště na turismu a ropě, či na růstových trendech před krizí.

Rozvinuté země letos čeká podle aktualizovaného výhledu 8% hospodářský pokles místo původně uváděného propadu HDP o 6,1 %. Stejným tempem se podle fondu sníží i samotná ekonomika Spojených států, zatímco HDP eurozóny se propadne o 10,2 %. Příští rok by rozvinuté země mohly vykázat růst o 4,8 %.

Ekonomika rozvíjejících se zemí letos v úhrnu vykáže podle MMF pokles o tři procenta, což je o dva procentní body výraznější propad, než s jakým počítal fond v dubnu. Na příští rok očekává pro tyto země růst o 5,9 %.

Čínská ekonomika, která již je na cestě k oživení z prudkého propadu v prvním čtvrtletí, by měla letos vykázat růst o jedno procento. Částečně jí pomohou také stimulační opatření vlády. Indická ekonomika by však měla o 4,5 % klesnout a prudký pokles čeká rovněž dvě největší země Latinské Ameriky - Brazílii o 9,1 % a Mexiko o 10,5 %. V Mexiku se ještě nepodařilo dostat šíření nemoci pod kontrolu.

Výrazné snížení cen ropy spolu s pandemií pak způsobí hlubokou recesi v Rusku, kde MMF očekává propad HDP o 6,6 %, a v Saúdské Arábii, kde počítá s poklesem ekonomiky v tomto roce o 6,8 %.

Zdroj: ČTK, MMF

HDPInvestiční a ekonomický výhledKoronavirusMezinárodní měnový fondReceseSvětová ekonomikaVýhled na rok 2020
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa