US MARKETOtevírá za: 3 h 18 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Microsoft: Volby v USA jsou terčem hackerů z Číny, Ruska i Íránu

Skupiny i jednotlivé osoby zapojené do nadcházejících voleb ve Spojených státech jsou v posledních týdnech terčem hackerských útoků řízených z Číny, Ruska i Íránu. Uvádí to nové prohlášení softwarového gigantu Microsoft, který údajně zaznamenává zvýšené úsilí zahraničních skupin s cílem zasáhnout do listopadových voleb. Společnost hlásí i neúspěšné útoky na volební štáby prezidentských kandidátů, tedy šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a jeho vyzyvatele Joea Bidena.

S podobným varováním jako nyní Microsoft přišla asi před třemi měsíci společnost Google, která informovala o neúspěšných íránských a čínských útocích proti Trumpově, respektive Bidenově kampani. Nejméně jeden hackerský útok poznamenal už minulé prezidentské volby v USA. Na veřejnost kvůli němu v létě 2016 unikla interní komunikace představitelů Demokratické strany, přičemž američtí vyšetřovatelé operaci připisují ruské vojenské rozvědce známé jako GRU.

Microsoft nyní upozorňuje i na aktivitu skupiny Strontium, což je podle něj tatáž skupina, která je spojována s narušením předchozí prezidentské kampaně demokratů. Analytici Microsoftu za posledních 12 měsíců detekovali sérii jejích útoků s cílem nabourat se do vybraných účtů na různých službách. Hackerská kampaň se prý dotkla více než 200 subjektů včetně republikánských i demokratických poradců a stranických organizací v USA.

Hackerskou skupinu s vazbami na Čínu označuje Microsoft jako Zirconium, mezi jejími cíli byli údajně prominentní jednotlivci spojení s volbami, včetně lidí s vazbami na kampaň Bidena. Íránská buňka Phosphorus zase měla útočit na osobní účty osob spojených s Trumpovým volebním štábem.

"Aktivity, které dnes oznamujeme, jasně ukazují, že zahraniční skupiny podle očekávání vystupňovaly své snahy mířící proti letošním volbám. Většinu těchto útoků detekovaly a zastavily bezpečnostní nástroje zabudované v našich produktech," uvádí tisková zpráva Microsoftu.

Zdroj: ČTK

ČínaÍránPolitikaRuskoSpojené státy americké (USA)Volby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa