Podezřelý článek o Bidenovi vtáhl sociální sítě do víru kampaně

Sociální sítě byly ve středu postaveny před novou výzvu spojenou s volbami ve Spojených státech: Jak naložit s článkem tradičního média, který vznáší obvinění proti synovi možného budoucího prezidenta, ale zároveň nestojí na pevných základech a nese známky dezinformační operace. Facebook po zveřejnění kontroverzního textu o Hunteru Bidenovi sáhl po omezení jeho šíření, dokud neskončí proces ověřování, Twitter sdílení příslušného odkazu úplně zablokoval. Reakci společností kritizoval americký prezident Donald Trump.
Poprask vyvolal článek bulvárního listu New York Post, který tvrdí, že Hunter Biden před lety seznámil jistého zástupce ukrajinské energetické společnosti Burisma se svým otcem, a to v čase, kdy byl Joe Biden viceprezidentem USA.
Výbušná tvrzení ohledně podnikatelských aktivit Huntera Bidena nejsou na americké politické scéně ničím novým a dlouhodobě jsou součástí Trumpových útoků na jeho volebního vyzyvatele. Jak ale píše agentura AP, středeční vývoj v tomto směru přináší více otázek než odpovědí, přičemž nejasný je i původ hlavního důkazu prezentovaného v článku New York Post.
List se opírá o zprávu, kterou údajně v dubnu 2015 synovi tehdejšího viceprezidenta zaslal poradce společnosti Burisma Vadim Požarskyj. Hunter Biden od roku 2014 působil jako člen představenstva uvedené firmy. Požarskyj mu měl podle New York Post prostřednictvím e-mailu děkovat za pozvání do Washingtonu a "možnost setkat se s tvým otcem". I kdyby byl vzkaz autentický, není z něj jasné, zda se takovéto setkání skutečně událo, jak bulvární list v titulku tvrdí.
Volební štáb Joea Bidena to odmítá. "New York Post se za celou dobu nezeptal Bidenovy kampaně na klíčové prvky tohoto článku. (...) Nadto jsme prošli tehdejší oficiální kalendář Joea Bidena a žádná schůzka, o jaké mluví New York Post, nikdy neproběhla," uvedl mluvčí Andrew Bates.
Okolnosti vzniku daného článku navíc vyvolávají další pochybnosti a spekulace o nekalých praktikách. Celá věc totiž nese známky operace typu hack-and-leak (hacknout a vypustit), za jakou je označováno zveřejnění e-mailů vysokých činitelů Demokratické strany před minulou prezidentskou volbou.
Cesta údajného e-mailu na titulní stránku New York Post byla podle všeho poměrně složitá. Redakce uvádí, že jej obdržela od Trumpova právníka Rudyho Guilianiho, který dlouhodobě propaguje nepodložené informace o Ukrajině a Bidenovi mladším. K němu se údajně dostal společně s dalšími daty od majitele jistého počítačového servisu ve státě Delaware. Ten uvádí, že notebook s danými soubory mu někdo přinesl loni v dubnu a nikdy si jej nevyzvedl.
"Tohle je velmi podezřelé chování, obzvláště, díváme-li se na to v kontextu politické kampaně. (...) Přesně, jak by profesionál vypustil do světa dezinformace a potenciální padělky," komentoval dění na Twitteru expert na informační operace z Univerzity Johnse Hopkinse Thomas Rid.
Varovné signály vnímala i analytička Nina Jankowiczová z nadstranického výzkumného ústavu Wilson Center. "Měli bychom na to nahlížet jako na produkt Trumpovy kampaně," řekla.
Reakce předních sociálních sítí přišla poměrně rychle. Facebook asi tři hodiny po zveřejnění článku oznámil, že obsah zkoumají partneři platformy, kteří pro ni zajišťují ověřování informací. "Dokud se tak děje, snižujeme jeho distribuci na naší platformě," dodal mluvčí Andy Stone, podle kterého jde o standardní postup. Odkaz na článek New York Post ale i tak za necelý den nasbíral statisíce sdílení.
Twitter reagoval ještě razantněji a sdílení odkazu krátce po intervenci Facebooku zakázal. S jistým odstupem opatření zdůvodnil tím, že článek obsahuje soukromé kontaktní údaje a že je zároveň brán jako porušení pravidel o šíření obsahu vzešlého z hackerského útoku. Postup udivil některé analytiky a vysloužil si kritiku i od šéfa platformy Jacka Dorseyho. "Zablokovat sdílení URL skrze tweet nebo chat s nulovým kontextem o tom, proč blokujeme: nepřijatelné," napsal.
Twitter ve čtvrtek také dočasně zablokoval jednomu z oficiálních účtů Trumpovy kampaně možnost přidávat na sociální síť nové příspěvky kvůli zveřejnění videa, které údajně porušovalo pravidla platformy. Krátký klip označoval Bidena za lháře právě s odkazem na sporný článek z The New York Post. Podobný krok síť podnikla již ve středu vůči účtu mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyové.
Kroky sociálních sítí spustily smršť nejrůznějších obvinění ze strany Bidenových oponentů. Trump označil vývoj za strašný, přičemž chybně tvrdil, že článek zablokoval i Facebook. Právní výbor Senátu ovládaný republikány pak oznámil, že se chystá kvůli kauze předvolat šéfa Twitteru Dorseyho, jehož výpověď na půdě Kongresu by se měla odehrát 23. října.
Newyorský bulvární list ve čtvrtek ve zveřejňování obsahu údajné korespondence Bidena mladšího pokračoval a vydal text, který prezentuje e-maily z roku 2017 týkající se čínské firmy CEFC. Jejímu zakladateli Jie Ťien-mingovi podle loňských zjištění magazínu The New Yorker pomáhal Hunter Biden s investičním projektem v USA. CEFC se od té doby dostala do finančních problémů a její někdejší předseda představenstva, který byl i honorárním poradcem českého prezidenta Miloše Zemana, skončil ve vazbě.
Zdroj: ČTK