US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,92 %
NASDAQ+1,29 %
DOW JONES+1,08 %
PX-0,31 %
ČEZ+0,31 %
NVIDIA+2,53 %

Indie: HDP v 1Q2013 meziročně +4,8 % (v souladu s odhady)

Redakce IW
Redakce IW
31. 5. 2013 | 7:36
Indie

Indický hrubý domácí produkt se v uplynulém fiskálním roce zvýšil o pět procent. To představuje nejpomalejší celoroční tempo růstu za poslední desetiletí. Oznámil to dnes indický statistický úřad. Indie je třetí největší asijskou ekonomikou po Číně a Japonsku.

Slabý hospodářský růst je špatnou zprávou pro indickou vládu, která se navíc potýká se sérií korupčních skandálů. Opoziční strany tyto skandály využívají k paralyzování parlamentu, což brzdí novou legislativu, která má podpořit příliv investic, píše agentura Reuters.

V samotném čtvrtém fiskálním čtvrtletí, které skončilo v březnu, meziroční tempo hospodářského růstu podle očekávání pouze mírně zrychlilo na 4,8 % ze 4,5 % v předchozích třech měsících.

Indická vláda se v poslední době snaží podpořit ekonomiku umožněním vstupu zahraničních investic do některých odvětví, jako jsou maloobchod, pojišťovnictví a letectví. Tyto vládní reformy však mají řadu odpůrců.

Indie je v rámci exportní strategie české vlády jednou z prioritních zemí pro český vývoz. Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel před časem uvedl, že možnosti uplatnění českých firem v Indii vidí především v informačních technologiích a biotechnologiích a také v budování infrastruktury. Indie totiž plánuje velké investice do železniční dopravy včetně výstavby rychlostních koridorů.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

BRICSIndie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

20. 10.-Andrej Rády
Akciový trh