Bernanke se loučí: Finanční krize mnohdy vedou k populistickým reakcím, ale prezidenta Bushe musím ocenit

Ben Bernanke se ve čtvrtek ohlédl za svým předsednictvím, finanční krizí a ekonomickým oživováním Spojených států. Připustil, že jsou obavy z destabilizace finančního systému v důsledku krajně uvolněné měnové politiky jeho instituce odůvodněné a věrohodné. Fed by ale přesto měl ekonomiku a zaměstnanost dále podporovat, protože přínosy stimulace podle Bernankeho převažují nad riziky.
"Kvantitativní uvolňování neznamená do budoucna problém, pokud jde o inflaci," řekl však Bernanke na jednom ze svých posledních vystoupení před odchodem z čela Fedu. To se konalo v Brookings Institution ve Washingtonu.
Obavy z toho, že krajně uvolněná měnová politika vyvolá novou "bublinu" nadhodnocených cen investičních aktiv, a destabilizuje tím trhy a celý finanční systém, jsou podle Bernankeho "jediným rizikem, které považuje za věrohodné". Poukázal na to, že obavy u růstu inflace, před nímž mnozí varovali, se nenaplnily.
Mimo jiné také prohlásil, že bez pádu Lehman Brothers by se krize nikdy nevyřešila, protože i přes krach banky bylo velmi obtížné přesvědčit zákonodárce, aby schválili program TARP na záchranu ostatních institucí. "Kdyby Lehman Brothers nepadla, politici by TARP nikdy neschválili," domnívá se Bernanke.
Zároveň si stojí za tím, že kvantitativní uvolňování byl dobrý krok, přestože uznává, že růst produktivity v USA je stále velmi pomalý.
Co bude dělat Fed s dluhopisy za více než 4 biliony USD? Akciový trh se v posledních letech radoval, býčí trh s dluhopisy ale podle všeho skončil již loni. Bilance Fedu může být jedním z velkých témat příštích let.
"Pozice Fedu jako věřitele poslední instance je naprosto klíčová."
Zdroj: ČTK, Bloomberg