Zaměstnanci Amazonu v Německu opět stávkují kvůli mzdám

Pracovníci amerického internetového obchodu Amazon v Německu ve čtvrtek opět stávkují kvůli mzdám. Práci ráno přerušili zaměstnanci distribučních center v Lipsku a Bad Harsfeldu. Zahájili tak celodenní protesty, ke kterým vyzval odborový svaz Verdi. Informovala o tom agentura DPA. Amazon nyní plánuje výstavbu distribučního centra v České republice.
Verdi požaduje, aby Amazon zvýšil mzdy pracovníků v německých distribučních centrech v souladu s kolektivními smlouvami pro zásilkový prodej a maloobchod. Amazon to ale odmítá. Poukazuje na to, že na pracovníky ve skladech pohlíží jako na zaměstnance v logistice, a tvrdí, že ve srovnání se standardní mzdou v tomto sektoru jsou jejich platy nadprůměrné.
"Amazon odmítá jednání o mzdové dohodě," řekl agentuře Reuters vyjednávač svazu Verdi. Spory ohledně mezd trvají několik měsíců. Stávky již před Vánoci zasáhly tři logistická střediska v Německu. Koncem března pak stávkovali zaměstnanci centra v Lipsku.
Německo je pro americkou firmu druhým největším trhem po Spojených státech. Amazon má v Německu devět distribučních center. Ve skladech zde dohromady zaměstnává 9 000 lidí a dalších 14 000 sezonních pracovníků.
Zdroj: ČTK