US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,66 %
KB-0,20 %
Erste+0,45 %

Čína: Index cen domů v březnu vzrostl o 7,7 % po růstu o 8,7 % v únoru

Tempo růstu cen čínských domů březnu kleslo na nejslabší úroveň za osm měsíců. Průměrná cena nových domů v 70 největších čínských městech v březnu vzrostla meziročně o 7,7 % po růstu o 8,7 % v únoru. Na základě dat čínského statistického úřadu to v pátek uvedla agentura Reuters. Tempo meziměsíčního růstu cen nových domů kleslo 0,1 procentního bodu na 0,2 %.

Redakce IW
Redakce IW
18. 4. 2014 | 8:18
Nemovitosti

Podle analytiků je zpomalování růstu cen čínských nemovitostí důkazem stabilizace čínského realitního trhu a lze očekávat, že bude zpomalování růstu cen pokračovat i po zbytek letošního roku.

"Růst cen nových domů bude nadále zpomalovat. Důvodem bude zejména postoj velké části developerů, kteří po dlouhé době začali zlevňovat," řekl Liu Yuan ze šanghajské společnosti Centaline. "Očekáváme nicméně, že z dlouhodobého hlediska dojde ke stabilizaci realitního trhu. Poptávka je velmi silná a čínské úřady mají stále dost prostředků na to, aby zájem Číňanů o nové domy podpořily," dodal.

Silný růst cen čínských nemovitostí se zastavil ve druhé polovině loňského roku, kdy tamní úřady zintenzivnily kontrolu spekulativních nákupů nemovitostí a banky zpřísnily podmínky pro poskytování hypoték.

"Čínský realitní trh prochází obdobím zklidnění," poznamenal Chen Guoqiang z China Real Estate Society. "Není ale třeba propadat panice. Pro jeho stabilitu je totiž pokles tempa růstu cen dobrou zprávou, která se pozitivně promítne do jeho kondice a přispěje k přechodu k udržitelnému růstu," dodal.

Zdroj: Reuters

ČínaNemovitosti
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně