Rusko a Ukrajina se o víkendu vrátí k vyjednávaní ohledně ruského zemního plnyu

Ukrajina s Ruskem budou v Berlíně o víkendu pokračovat ve vyjednávání o dodávkách plynu. V pátek o tom s odvoláním na nejmenovaného ukrajinského představitele informovala agentura Reuters. Zmíněný zdroj prý výsledek diskuzí očekává v úterý. Rusko se chce domoci toho, aby Ukrajina splatila svůj dluh za plyn, zatímco Kyjev usiluje o slevu na tuto klíčovou energetickou surovinu.
"Jednat se bude v sobotu, v neděli a v pondělí. Výsledek předpokládáme v úterý," citovala agentura Reuters ukrajinského představitele. Ten také řekl, že by Kyjev mohl splatit pohledávky za loňský rok.
Rusko i Ukrajina se ale o výši dluhu přou. Ukrajinská společnost Naftogaz tvrdí, že k 1. dubnu činil dluh za loňský rok a za první tři měsíce letošního roku 2,2 miliardy dolarů. Ruský energetický gigant Gazprom udává částku vyšší a splacení dluhu požaduje do 10. června. Kyjev nyní oznámil, že v uplynulém týdnu jako splátku poslal Moskvě 786 milionů dolarů.
Při bilaterálním jednání v Berlíně chce Kyjev dosáhnout toho, aby opět za tisíc kubických metrů platil 268,5 dolaru, stejně jako v letošním prvním kvartálu.
Od dubna, tedy krátce po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, ruský Gazprom prudce zvýšil cenu plynu na 485,5 dolaru za tisíc kubíků. Monopolní společnost oficiálně tvrdí, že to bylo kvůli tomu, že Kyjev nedodržoval závazky. V médiích se nyní objevily spekulace, že by se cena mohla snížit na 370 dolarů.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk tento týden řekl, že pokud rozhovory dohodu o ceně zemního plynu nepřinesou, tak se Ukrajina obrátí na arbitrážní soud ve Stockholmu.
Kvůli plynové krizí hrozí, že Rusko zastaví Ukrajině dodávky. Kyjev se mezitím s Evropskou unií dohodl na zpětném odběru části plynu, který jinak z Ruska míří přes ukrajinské území do západní Evropy. Tento krok má snížit energetickou závislost země na Moskvě.
Jaceňuk v pátek v této souvislosti v parlamentu oznámil, že Ukrajina jako rezervu v podzemních zásobnících uskladnila 12 miliard krychlových metrů plynu a že je připravena přijmout 500 milionů kubíků měsíčně z Polska, Maďarska a Slovenska. Ukrajina přitom měsíčně spotřebuje 4,2 miliardy kubíků plynu, poznamenal Reuters.
Zdroj: Reuters, ČTK