USA a Evropa prý pomohou ukrajinskému zbrojnímu průmyslu

Spojené státy a země Evropské unie mohou pomoci Ukrajině v odbytu její zbrojní produkce do třetích zemí a mohly by se i postarat o zakázky pro ukrajinské armádní opravárenské závody. S odvoláním na zdroje v ukrajinském ministerstvu obrany to v úterý napsal list Ukrajinska pravda. Kyjev by tak mohl nahradit roční ztrátu zhruba 300 milionů dolarů, kterou Ukrajině způsobí přerušení zbrojní spolupráce s Ruskem.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko minulý týden zastavil veškeré rusko-ukrajinské zbrojní projekty. Ukrajina nebude do Ruska vyvážet žádné zbraně a bude s ruskými zbrojovkami spolupracovat jen na projektech dvojího určení, které mohou být využity v armádním i civilním sektoru. Příkladem jsou letecké a raketové motory.
Zbrojní spolupráce tvořila po rozpadu SSSR podstatnou část rusko-ukrajinských hospodářských styků. Politická roztržka způsobená převratem v Kyjevě a ruskou anexí Krymu vedla k omezení spolupráce, které nyní vzala na vědomí i Moskva. Podle informací z ruského ministerstva obrany má už ruská armáda zajištěnou z 95 % náhradu za ukrajinský výpadek.
Zdroj: ČTK