Putin prý zvažuje omezení monopolu Gazpromu u dodávek do Číny

Ruská vláda by měla uvažovat o tom, že u dodávek zemního plynu do Číny zruší monopol státního podniku Gazprom na vývoz prostřednictvím plynovodů. Vyplývá to podle listu Vedomosti z nařízení, které podepsal ruský prezident Vladimir Putin.
Gazprom v květnu uzavřel přelomovou dohodu o dodávkách zemního plynu do Číny v objemu 38 miliard metrů krychlových ročně, a to po dobu 30 let. Hodnota rusko-čínského kontraktu činí zhruba 400 miliard dolarů. Plyn bude Rusko do Číny posílat novým plynovodem, který spojí sibiřská plynová pole s oblastmi u čínského pobřeží.
Vláda by podle údajného Putinova nařízení měla do září zvážit, zda umožní vývoz plynu z východních nalezišť do Číny i dalším podnikům mimo Gazprom. Měla by rovněž přezkoumat možnost jejich účasti na výstavbě potřebné infrastruktury. Největší ruská ropná společnost Rosněfť již začátkem července pohrozila Gazpromu soudním sporem, pokud od něj nedostane přístup k budoucímu plynovodu do Číny.
Zdroj: ČTK
Aktuality
