US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-0,17 %

Ukrajinská vláda navrhuje uvalit sankce na Rusko, může zastavit i přepravu ropy a plynu

Ukrajinská vláda navrhuje uvalit sankce na 172 občanů Ruska a dalších zemí a 65 ruských firem. Podle ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka není vyloučeno ani omezení dodávek ruského plynu do Evropy, který teče potrubím na ukrajinském území.

Redakce IW
Redakce IW
8. 8. 2014 | 13:54
Rusko

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nevyloučil, že by se připravované sankce Kyjeva proti Rusku mohly dotknout i přepravy ruských energetických surovin přes Ukrajinu do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters.

Ruský monopolní provozovatel ropovodů Transněfť podle agentury Interfax v reakci na to uvedl, že takové opatření nejvíce postihne Českou republiku a Slovensko. Ukrajinská vláda dnes navrhla uvalit sankce na 172 občanů Ruska a dalších zemí a 65 ruských firem v souvislosti s krizí na Ukrajině, parlament se jimi bude zabývat zřejmě v příštím týdnu. Kreml toto opatření kritizoval.

Ukrajinské sankce proti ruským firmám mohou zahrnovat zmrazení aktiv, zákaz přepravy různých druhů zboží přes Ukrajinu či zrušení licencí, uvedl Jaceňuk.

Ukrajina podle Jaceňuka kvůli vzájemným sankcím s Moskvou i kvůli agresivní politice Kremlu přijde v nejhorším případě za rok o asi sedm miliard dolarů.

Na otázku, zda by připravované sankce mohly zasáhnout dodávky ruského plynu přes ukrajinské území, Jaceňuk řekl, že sankce mohou zastavit "všechny typy tranzitu od přeletů letadel až po přepravu nerostných zdrojů". Zastavení tranzitu může být podle Jaceňuka "částečné i úplné".

Podle Transněfti nebude mít Rusko problém přesměrovat ropu z ukrajinské části ropovodu Družba na jiné trasy, například na severní větev Družby vedoucí přes Bělorusko a do pobaltského přístavního terminálu Usť-Luga. Ruský monopol ale upozornil, že změna trasy poškodí nejvíce Českou republiku a Slovensko, kam z celkového ročního objemu asi 14 milionů tun ropy dopravované přes Ukrajinu proudí osm až devět milionů tun ropy, a také Maďarsko.

Sankce proti Česku a Slovensku

"Budou to sankce proti Maďarsku, České republice a Slovensku," uvedla Transněfť. Tyto země se podle ní budou muset spolehnout na nové trasy. V případě České republiky to prý bude přístav Terst a u Maďarska chorvatský Omišalj, takže tamní odběratelé si budou muset za barel ropy připlatit k nynější ceně asi deset dolarů. Plynárenský gigant Gazprom se podle DPA zatím k chystaným ukrajinským sankcím nevyjádřil.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek řekl, že v případě plynu je Česko schopno surovinu importovat jinými kanály. "V případě ropy je situace složitější," upozornil s tím, že ruskou ropu by bylo možné dovážet tankery z ruského černomořského přístavu Novorossijsk do italského Terstu a poté ropovodem do České republiky. "Ale samozřejmě mnohem lepší by bylo, kdyby fungoval ropovod Družba," dodal.

"Díky tomu, že existují plynovody Nordstream, Opal a Gazela, je Česká republika v zásadě schopna importovat ruský plyn jinými kanály, než je tranzit přes Ukrajinu," uvedl Mládek. Podle něho je Česko schopné zásobovat plynem i Slovensko.

Avizované ukrajinské sankce se mají týkat institucí a lidí, kteří podporovali připojení Krymu k Rusku nebo se podílejí na financování aktivit proruských povstalců bojujících na východě Ukrajiny. Osobám na seznamu hříšníků může být kupříkladu zakázán vstup na Ukrajinu. Výčet jmen Kyjev zveřejní později.

"Sankční seznam je jen opatřením, které má Západu dokázat, že je Ukrajina na jeho straně," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Rusko prý nenechá tyto sankce bez odpovědi.

Podle Jaceňuka mají nové sankce rovněž zkomplikovat modernizaci ruské armády. Rusko už od sovětské éry spolupracovalo s ukrajinskými podniky při výrobě raketové a letecké techniky, plavidel a těžkých zbraní.

Jaceňuk podle Reuters v očividné narážce na svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, který se uchýlil do Ruska, prohlásil, že sankční postihy mohou zahrnovat i soudní kroky proti uprchlým lidem a jejich firmám.

Chystaná ukrajinská opatření postihnou zřejmě i televize, rozhlas či internetové a další telekomunikační služby, které poskytují ruské sítě. Jak poznamenal Reuters, dva ze tří největších ukrajinských mobilních operátorů jsou provázáni s ruskými společnostmi.

Jaceňuk sdělil, že doporučení týkající se sankcí bude předáno k posouzení ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany. Premiér předpokládá, že parlament příští úterý schválí zákony, které by navrhované kroky legalizovaly.

Zdroj: ČTK

RuskoUkrajina
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně