Slovenská vláda se zřejmě vyhne nepopulárním úsporám

Slovenská vláda se patrně vyhne nepopulárním úsporným opatřením kvůli rostoucímu zadlužení státu. Státní dluh země za loňský rok bude podle analytiků centrální banky (NBS) nakonec zřejmě nižší, než se původně předpokládalo. Důvodem je nová metodika vykazování veřejných financí, která letos v září vstoupila v platnost v EU.
Nová pravidla sice podle předběžných údajů zvýší absolutní výši státního dluhu Slovenska, zároveň ovšem dojde k přepočtu samotného hrubého domácího produktu (HDP), tedy základny, z níž se počítá podíl zadlužení země na výkonu ekonomiky.
Eurostat na jaře uvedl, že státní dluh Slovenska dosáhl 55,4 % HDP, na což musela vláda premiéra Roberta Fica v souladu s ústavním zákonem o rozpočtové odpovědnosti zareagovat například zmrazením rozpočtových výdajů v objemu zhruba 300 milionů eur.
Ekonomové NBS nyní předpokládají, že státní dluh za loňský rok podle nové metodiky patrně klesne pod hranici 55 procent HDP. To by například znamenalo, že vláda by mohla utratit zmrazenou částku rozpočtových výdajů a kabinet stejně jako samospráva by ve svých rozpočtech na příští rok také mohly počítat se zvýšením výdajů. Zároveň by premiér a vláda mohli čerpat peníze ze své rezervy.
Mechanismy snižování dluhu, které má země zakotvené v zákoně o rozpočtové odpovědnosti, Slovensko aktivovalo už loni. Stalo se tak poté, co zadlužení státu překročilo hranici 50 % HDP. Pro vládu to ale nepředstavovalo žádné tvrdší sankce, ministerstvo financí pouze předložilo zprávu o příčinách zvyšování státního dluhu a o návrzích na jeho snížení.
Zdroj: ČTK