US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-1,56 %
NASDAQ-2,15 %
DOW JONES-0,84 %
PX-0,73 %
ČEZ+0,00 %
NVIDIA-1,79 %

Prouza: Snížení závislosti na ruském plynu by vedlo k růstu ceny

Pokud by se Česko zbavilo energetické závislosti na Rusku a odebíralo plyn z jiných zdrojů, jeho cena by byla o třetinu vyšší. Na konferenci Dopady sankčních opatření v rámci cyklu Energetická bezpečnost to řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Redakce IW
Redakce IW
8. 10. 2014 | 13:11
Zemní plyn

"Česká republika se snaží podporovat investice k lepšímu propojení naší plynové soustavy na sever do Polska," uvedl Prouza. Energetický regulační úřad (ERÚ) podle něj tráví hodně času diskusí o schválení plánovaného plynovodu Stork 2 mezi Polskem a Českem. Ten by měl navázat na budovaný terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v polském přístavu Świnoujście, tak aby Česko případně dokázalo dopravit z Polska katarský zemní plyn, uvedl Prouza.

Zároveň se vedou jednání o propojení české a rakouské plynové soustavy, protože další LNG terminál buduje Chorvatsko na ostrově Krk. "Pokud by se obě stavby dobudovaly, tak budeme v situaci, kdy dokážeme plyn z jiné zdrojové oblasti dostat, ať už ze severu či jihu," dodal Prouza.

Otázkou ovšem je, kolik tento alternativní plyn bude stát. "Chleba se bude lámat na ceně," dodal tajemník. Katarský i americký plyn jsou o třetinu i více dražší než plyn z Ruska. "Dokud bude Rusko ochotno dodávat, tak budeme v situaci, kdy ten ekonomický tlak bude na odebírání plynu z Ruska," řekl Prouza.

"Není to o tom, že i když si dostavíme přepravní cesty, tak že dokážeme a budeme ochotni odříznout Rusko jako dodavatele," dodal tajemník.

Zdroj: ČTK

Podívejte se na aktuální video

Česká republikaRuskoZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nervozita na Wall Street: Americké akcie zahajují čtvrtý rok býčího trendu učebnicově, situace připomíná rok 1998

Nervozita na Wall Street: Americké akcie zahajují čtvrtý rok býčího trendu učebnicově, situace připomíná rok 1998

14. 11.-Petr Novotný, Andrej Rády
Americké akcie