Kyjev a Moskva míří k plynové dohodě, Doněckem otřásají exploze

Naděje na životaschopný kompromis v plynovém sporu mezi Kyjevem a Moskvou v pondělí zastínily informace o možném konci příměří na východě země kvůli silnému ostřelování Doněcka. Zatímco ministři energetiky Ruska a Ukrajiny se připravují na úterní klíčové jednání o ceně za plyn a o režimu splátek ukrajinského dluhu, vůdci proruských radikálů obviňují ukrajinskou armádu z brutálního útoku na Doněck a hovoří o tom, že zářijová smlouva o klidu zbraní je minulostí.
Perspektivu nové ukrajinsko-ruské plynové dohody v pondělí v Bratislavě přivítala německá kancléřka Angela Merkelová. V Kyjevě na dohotovení kompromisního stanoviska pracoval eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger, který bude v úterním bruselském jednání fungovat jako prostředník. Výsledkem má být nová cena za ruský plyn pro Ukrajinu ve výši 385 dolarů za tisíc krychlových metrů, o sto dolarů nižší, než původně ruský Gazprom žádal. Kyjev má výměnou začít splácet dluh za starší ruské dodávky.
Doněckem, považovaným za baštu proruských separatistů na východě Ukrajiny, v pondělí otřásla mohutná exploze. Rebelové mluví o zásahu raketou, ukrajinská armáda se od exploze distancovala. Výbuch poblíž muničního závodu podle místních médií údajně rozbil okna v okruhu devíti kilometrů, žádné oběti však nejsou hlášeny.
Šéf doněckých radikálů Alexandr Zacharčenko na Twitteru napsal, že příměří po útoku považuje za ukončené. Ruské agentuře RIA Novosti pak řekl, že útoky Kyjeva sabotují proces vyjednávání. "Žádná jednání o zastavení palby už nebudou, s vojáky už pochopitelně za jednací stůl zasednout nemůžeme," řekl Zacharčenko.
Kyjevská média v pondělí se zájmem zaznamenala víkendovou informaci německého časopisu Der Spiegel o tom, že malajsijský letoun v červenci nad východní Ukrajinou sestřelili separatisté ukořistěnou raketou Buk. Podle německého časopisu k takovému závěru dospěla německá rozvědka BND.
Ukrajinské ministerstvo obrany ale s takovým výkladem nesouhlasí. "Vzdušné síly ukrajinské armády oficiálně prohlašují, že informace o zabavení raketového komplexu Buk-M1 teroristy v některé z ukrajinských jednotek neodpovídá skutečnosti," uvádí se v ministerské informaci. Personál i výzbroj raketové jednotky dislokované v Doněcké oblasti byly podle ministerstva "operativně převeleny do jiných oblastí ještě 29. června", tedy 18 dnů před katastrofou malajsijského letadla. Když povstalci areál jednotky obsadili, byla tam prý jen zastaralá a nepoužitelná automobilová technika.
Krizi na východě Ukrajiny bylo v pondělí v Lucemburku věnováno jednání unijních ministrů zahraničí. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek po schůzce novinářům řekl, že EU s velkou pravděpodobností neuvolní na konci října nynější podobu protiruských sankcí uvalených kvůli ukrajinské krizi. Řada zemí podle něj také dala najevo, že nehodlá uznat volby, které na východě Ukrajiny vyhlásili separatisté na 2. listopadu.
Zdroj: ČTK