US MARKETOtevírá za: 17 h 7 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

USA podporují snahu EU o větší nezávislost na ruském plynu

Spojené státy podporují Evropskou unii ve snaze o dosažení větší energetické nezávislosti na Rusku. Zástupci Washingtonu to uvedli po úterním jednání v rámci euroamerické energetické rady v Bruselu, která řešila především otázky ukrajinské krize a energetické bezpečnosti. Spojené státy hodlají Evropu v odbourávání závislosti na ruském plynu podporovat dodávkami zkapalněného zemního plynu.

Evropskou komisi na jednání zastupovala šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová či místopředseda komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič, americkou stranu pak vedl ministr zahraničí John Kerry.

Politici se shodli na podpoře vytváření dalších terminálů na zkapalněný zemní plyn, který by mohl do Evropy proudit zpoza Atlantiku. Jeden z nich by měl vzniknout například na chorvatském ostrově Krk, velký potenciál mají podle Bruselu i Washingtonu země Pyrenejského poloostrova.

Důležitou roli mohou vedle zkapalněného plynu hrát i nová naleziště v Evropě či její těsné blízkosti. Pokud by se podařilo využít potenciál nalezišť v Černém moři, východním Středomoří či severní Africe, mohlo by to podle prohlášení rady přispět ke zvýšení evropské energetické bezpečnosti.

Rada jednala také o možnostech, kterými by USA mohly přispět k posílení energetické bezpečnosti v kandidátských zemích EU a ve státech Východního partnerství.

EU nakupuje z Ruska přibližně třetinu plynu, který spotřebuje. Brusel se dlouhodobě snaží v reakci na vývoj na Ukrajině svou závislost na Moskvě snížit. Nově musí reagovat i na to, že Kreml se rozhodl ukončit projekt plynovodu South Stream, který měl zemím EU zajistit dodávky nezávisle na Ukrajině, jejíž území by obcházel.

Rada se shodla rovněž na tom, že Moskva by neměla používat plyn ke snaze o dosažení politických cílů. "Energie by se neměla používat jako nástroj politického boje," uvádí společné prohlášení na adresu Ruska, které by podle účastníků jednání nemělo porušovat územní celistvost Ukrajiny.

Zdroj: ČTK

Evropská unieKomodityRuskoTěžba z břidlicZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika