Státní dluh loni klesl poprvé od 1995, činí 1 663,7 miliardy Kč

Státní dluh loni klesl meziročně o 19,7 miliardy na 1 663,7 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Státní dluh se podle úřadu snížil poprvé od roku 1995. Náklady na dluhovou službu meziročně poklesly o 2,4 miliardy na 48,5 miliardy korun.
Ministerstvo o vývoji dluhu v pondělí informovalo v souvislosti s výsledky státního rozpočtu za loňský rok. Ten loni skončil se schodkem 77,8 miliardy Kč, přičemž schválený rozpočet počítal s deficitem 112 miliard korun.
Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.
Podle Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2015, kterou MF vydalo v polovině prosince, tak klesl dluh k HDP pod 39 procent HDP. "V roce 2015 se předpokládá pokračování stabilizovaného vývoje státního dluhu v absolutním vyjádření a jeho další pokles na HDP," uvedlo MF k materiálu.
Během celého roku 2013 státní dluh stoupl o téměř 16 miliard korun na 1,683 bilionu korun. Šlo tehdy o nejnižší přírůstek státního dluhu od roku 1996.
Zdroj: ČTK