US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-0,17 %

Berlín: EU stále čeká, až Řecko předloží kompletní plán reforem

Eurozóna stále čeká, až řecká vláda předloží zástupcům mezinárodních věřitelů úplný seznam reforem, které jsou podmínkou pro to, aby Řecko získalo zbytek slíbeného záchranného úvěru. Termín pro schůzku ministrů financí eurozóny o Řecku tak ještě není stanoven, řekl v pondělí mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger. Činitel řecké vlády v pondělí agentuře Reuters sdělil, že řecká vláda schválila seznam reforem v neděli večer a premiér Alexis Tsipras je v pondělí představí v řeckém parlamentu.

Redakce IW
Redakce IW
30. 3. 2015 | 13:07
Řecko

"Musíme čekat, až nám řecká strana předloží kompletní seznam reformních opatření, která budou vhodná pro jednání s (věřitelskými) institucemi a později s euroskupinou," řekl mluvčí.

Zástupci věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, zkoumali o víkendu předložené plány řeckých reforem, z jejich pohledu ale stále nebyly dostatečné. Podle věřitelů bude zřejmě trvat ještě několik dní, než bude připraven definitivní seznam.

Eurozóna sice koncem února souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Informovaný zdroj minulý týden agentuře Reuters řekl, že pokud Řecko nezíská další pomoc, dojdou mu peníze 20. dubna.

Nejmenovaný představitel řecké vlády v pátek agentuře Reuters řekl, že plánované reformy zahrnují opatření, která v letošním roce zvýší státní příjmy o tři miliardy eur. Vláda podle něj vychází z předpokladu, že řecká ekonomika v letošním roce poroste o 1,4 % a že primární rozpočtový přebytek, který nezahrnuje obsluhu dluhu, bude 1,5 % hrubého domácího produktu namísto tříprocentního přebytku, s nímž počítá záchranný plán. Podle agentur počítají reformní plány i se zvýšením nejvyšší sazby daně z příjmů na 45 procent, s novou daní z nemovitosti, zvýšením DPH za luxusní zboží, ale také s bojem proti daňovým únikům a pokračováním privatizace.

Zdroj: ČTK

Evropská uniePolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně