Tsipras chce získat referendem silnější pozici při vyjednávání

Cílem co nejsilnějšího nesouhlasu s podmínkami mezinárodních věřitelů v nastávajícím nedělním referendu v Řecku je posílení vyjednávací pozice aténské vlády s věřiteli. Prohlásil to v pondělí v rozhovoru v řecké televizi ERT řecký premiér Alexis Tsipras. Zároveň nevyloučil demisi kabinetu, pokud v referendu neuspěje se svým odmítavým postojem k úsporným reformám požadovaným věřiteli.
Když Řekové v referendu podmínky věřitelů schválí, bude to vláda respektovat, řekl Tsipras. Podle něj se kabinet v tom případě pustí do příprav všech potřebných zákonných opatření. Nepřímo ale premiér připustil, že by časem následovala demise jeho kabinetu. "Nebudeme sloužit této politice," upozornil. "Nejsem premiérem na věčné časy," dodal také.
Premiér zopakoval i svůj dřívější názor, že věřitelé nepřinutí Řecko opustit eurozónu, protože by náklady byly příliš vysoké. Také odmítl kritiku ze zemí eurozóny, že si zahrává se ztrátou eura, a upozornil, že názory Evropanů nejsou zdaleka jednotné a že také německá kancléřka Angela Merkelová připouští možnost vyjednávání i po referendu.
Zdroj: ČTK