US MARKETZavírá za: 4 h 24 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Řecký krach je realitou. Atény splátku MMF neuhradily, záchranný program skončil

Platnost záchranného programu pro Řecko úderem úterní půlnoci skončila. Atény v úterý upozornily, že splatnou část dluhu ve výši 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) v řádném termínu neuhradí, a fond požádaly o odklad splátky. Šéfka MMF Christine Lagardeová ale již dříve avizovala, že fond termín splátky neprodlouží. Země tak po půlnoci spadla do selektivní platební neschopnosti.

Řecko se do konce června nedokázalo dohodnout s mezinárodními věřiteli na dalším prodloužení záchranného programu a uvolnění zbývajících 7,2 miliardy eur ze slíbeného záchranného úvěru. Skutečnost, že řecká vláda splátku MMF nezaslala, z Řecka dělá první vyspělou zemi, které se něco takového v rámci úvěrů od MMF povedlo. To znamená, že Řecko nemůže od fondu dostat další úvěr, dokud nezaplatí ten současný.

V úterý Atény předložily mezinárodním věřitelům nový návrh, na jehož základě chtěly získat finanční pomoc v hodnotě zhruba 29 miliard eur. Řecko navíc zažádalo o několikadenní prodloužení stávajícího záchranného programu.

Prodloužení věřitelé obratem odmítli, v druhém případě pak Řecko požádali o další podrobnosti, zejména informace o tom, co za případnou pomoc nabízí. Požadavkem na další finance by se věřitelé měli zabývat ve středu, fakticky reagovat nicméně chtějí až po nedělním referendu o spolupráci Řecka s věřiteli.

Dopoledne přispěchal s posledním návrhem na řešení krize také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Navrhl, že pokud řecký premiér Alexis Tsipras písemně odsouhlasí návrh podmínek věřitelů, svolá okamžitě mimořádné zasedání ministrů financí eurozóny, aby mohly být hned odblokovány peníze z dobíhajícího programu. Řecký premiér ale Junckerovu nabídku odmítl.

Zdroj: ČTK, Reuters, Česká spořitelna

BankrotDluhová krizeEurozónaPIIGSPolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika