US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Gazprom přestal dodávat Ukrajině plyn, tranzit ohrožen není

Ruský plynárenský obr Gazprom oficiálně oznámil, že ve středu dopoledne přestal dodávat Ukrajině plyn, protože Kyjev si nepředplatil dodávky.

Redakce IW
Redakce IW
1. 7. 2015 | 11:13
Rusko

"Ukrajina nezaplatila za dodávky plynu za červenec. Gazprom proto od 10.00 (9.00 SELČ - pozn. red.) přerušil dodávky plynu na Ukrajinu," řekl šéf společnosti Alexej Miller a zdůraznil, že Gazprom nedodá Ukrajině žádný plyn bez zaplacení předem.

Ještě dříve ukrajinský monopolní přepravce plynu Ukrtransgaz informoval, že Ukrajina od středy nedostává ruský plyn, avšak jeho přeprava do zemí Evropské unie pokračuje v nezměněném množství. "Tranzitní dodávky plynu jsou na normální úrovni," citovala mluvčího ukrajinského podniku agentura Reuters.

Přerušení dodávek plynu pro Ukrajinu následovalo poté, co se v úterý představitelé obou zemí ve Vídni nedohodli na dodávkách plynu na třetí čtvrtletí.

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí dodávky. Zásobování Moskva obnovila až díky říjnové dohodě o takzvaném zimním balíčku, která vypršela letos v březnu. Začátkem dubna se ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz dohodly, že budou dodávky plynu na Ukrajinu zajištěny do konce června.

Další třístranná jednání mezi Ukrajinou, Ruskem a EU o dodávkách plynu se mají uskutečnit až v září. Do té doby ukrajinská plynárenská skupina Naftogaz nebude kupovat plyn od ruského vývozce Gazprom. Obě strany ujistily, že tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu by toto rozhodnutí nemělo ovlivnit.

Ruská vláda nabídla Ukrajině slevu na dodávky plynu ve třetím čtvrtletí 40 dolarů na 1 000 metrů krychlových. Cena za dodávky by tak měla činit 247 dolarů za 1 000 metrů krychlových, což je zhruba stejně, jako platila Ukrajina dosud. Až do konce druhého čtvrtletí však měla Ukrajina od Ruska slevu 100 dolarů za 1 000 metrů krychlových. Ukrajinská strana nabídku Ruska odmítla jako nedostatečnou.

Komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič, po schůzce uvedl, že Rusko a Ukrajina jsou daleko od dohody. Evropská komise se chystá předložit návrhy dalšího postupu.

Evropa kryje asi třetinu své spotřeby ruským plynem, který je zhruba z poloviny přepravován přes Ukrajinu. Kvůli cenovým sporům Gazprom zavřel Kyjevu kohoutek s plynem v zimě 2005-2006 a 2008-2009, což postihlo i dodávky evropským odběratelům.

Zdroj: ČTK

EnergetikaKomodityRuskoUkrajinaZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie