Řecký turistický průmysl začíná mít potíže, rezervací ubývá

Řecký turistický průmysl začíná mít potíže kvůli nadcházejícímu referendu o finanční pomoci a souvisejícímu omezení kapitálových toků, které znemožňuje převod peněz do zahraničí. Asociace řeckých turistických kanceláří (SETE) odhadla, že v posledních dnech klesl počet dovolenkových rezervací až o 40 %. Deník Kathimerini napsal, že provozovatelé restaurací a hotelů zejména na ostrovech navíc začínají mít problémy se zásobováním, protože nejsou schopni platit zahraničním dodavatelům.
Obchodní komora Kykladských ostrovů podle Kathimerini kvůli hrozícím výpadkům zásobování adresovala vládě oficiální dopis, ve kterém varuje před zavíráním podniků. Hotely a restaurace prý mají problémy zejména s objednávkami potravin a nápojů, docházejí i některé léky.
"Množství rezervací na poslední chvíli se po zavedení kapitálových kontrol snížilo až o 40 %," řekl serveru Spiegel Online šéf SETE Andreas Andreadis. Znamená to, že asi 240 000 očekávaných rezervací se nakonec neuskutečnilo. Vlnu stornovaných pobytů prý zaznamenaly i hotely v Aténách. Podle něj to může znamenat vážné škobrtnutí pro celý turistický průmysl, který letos očekával rekordní rok. Loni do Řecka přijelo 24 milionů návštěvníků, letos jich mělo být o milion více.
Andreadis ale zároveň zdůraznil, že žádná katastrofa se zatím nekoná: v Řecku je nyní na 800.000 turistů, pro něž restrikce na výběr z bankomatů a platby bankovními kartami neplatí.
Zájem o cestování mezi Řeky naproti tomu opadl velmi výrazně. Na období od června do září podle serveru Travelplanet 24 ubylo rezervací letenek od řeckých zákazníků o 50 %.
Zdroj: ČTK