Prezidentem asijské banky AIIB bude Ťin Li-čchün

Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) jmenovala svým prezidentem Ťin Li-čchüna, bývalého náměstka čínského ministra financí. Informovala o tom čínská tisková agentura Nová Čína. AIIB byla oficiálně zřízena letos v červnu a Čína je jejím hlavním akcionářem.
AIIB má být institucí pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. V regionu se tak stane konkurentem Světové banky, napsala agentura Reuters.
AIIB má celkem 57 zakládajících členů z Asie, Evropy a Blízkého východu. Čína má v AIIB 30,34% podíl a na hlasovacích právech má podíl 26,6 %. Druhým největším akcionářem je Indie, následují Rusko, Německo a Jižní Korea. Země definované jako "z regionu" mají mít v bance podíl celkem 75 %.
AIIB má schválené základní jmění 100 miliard USD. Rozděleno bude do akcií v hodnotě 100 tisíc USD za kus.
Zdroj: ČTK