Ukrajina se s hlavními věřiteli dohodla na seškrtání svého dluhu o 20 %, Rusko restrukturalizaci dluhu odmítá

Zástupci Ukrajiny se s největšími věřiteli Kyjeva dohodli na seškrtání dluhu země o 20 %. Nyní žádají, aby s k dohodě připojilo i Rusko. Oznámila to ve čtvrtek ukrajinská ministryně finací Natalija Jarešková. Ruský ministr financí Anton Siluanov ale návrh Ukrajiny, aby se Moskva k dohodě připojila, razantně odmítl.
Věřitelé prominou Kyjevu 20 % jistiny dluhopisů a termín splatnosti zbylého dluhu se prodlouží o čtyři roky do roku 2019. Jarešková dohodu označila za výhru pro obě strany. "Každý vyšel z této dohody dobře," uvedla ministryně podle agentury Reuters. Restrukturalizace dluhu by podle ní měla být završena do konce října a Jarešková doufá, že se k ní připojí naprostá většina věřitelů.
Kyjev vedl jednání o restrukturalizaci státního zahraničního dluhu v objemu 18 miliard dolarů od jara. Ukrajina požadovala, aby její věřitelé přistoupili na výrazné snížení jistiny svých dluhopisů, ti to ale odmítali a navrhovali pouze prodloužení splatnosti. V posledním kole jednání, které trvalo dva týdny, se nakonec podařilo dospět ke kompromisu.
Ruský ministr financí Anton Siluanov na výzvu, aby se Moskva k dohodě připojila, zareagoval prohlášením, že tak Rusko určitě neučiní. Moskva koncem roku 2013 půjčila Kyjevu tři miliardy dolarů prostřednictvím koupě dluhopisů, které jsou splatné letos v prosinci. Podle Siluanova Rusko nyní nutně potřebuje devizy, protože kvůli západním sankcím nemá přístup na zahraniční kapitálové trhy.
Ukrajina se následkem špatného hospodaření a ozbrojeného konfliktu se separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu. Restrukturalizací zahraničního dluhu státu a státních organizací chce Kyjev ušetřit do roku 2018 více než 15 miliard dolarů. Restrukturalizace je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů, na němž se země letos dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).
Zdroj: ČTK, Bloomberg