Slovenské banky do září zvýšily zisk o šestinu na 527 milionů eur

Komerčním bankám na Slovensku se letos daří. Za první tři čtvrtletí roku bankovní sektor v zemi zvýšil zisk a dosáhl nejlepšího hospodářského výsledku od roku 2011. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila slovenská centrální banka.
Peněžní ústavy na Slovensku vykázaly od ledna do konce září čistý zisk 527 milionů eur. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku to představuje nárůst o 16,5 %.
Slovenská bankovní asociace, která sdružuje komerční bankovní domy v zemi, uvedla, že hospodaření sektoru ovlivnil vyšší objem poskytnutých úvěrů, snížení zvláštního bankovního odvodu a nižší tvorba opravných položek.
Hlavní zdroj příjmů bank, čistý úrokový výnos, klesl v době nízkých úrokových sazeb o 1,6 % na 1,4 miliardy eur. Naopak, na poplatcích banky vydělaly o 8,6 % více než loni, čistý výnos z poplatků stoupl ve sledovaném období na 396 milionů eur.
Celkový objem bankovních úvěrů se zvýšil o 8,8 % na 42,37 miliardy eur, a to hlavně díky vyššímu zájmu o půjčky. Vklady klientů bank vzrostly o více než osm procent na 49,45 miliardy eur.
Největší peněžní ústavy na Slovensku patří zahraničním bankovním skupinám. Ty do slovenského bankovního sektoru vstoupily poté, co země peněžní ústavy v minulosti ozdravila a nabídla investorům.
Zdroj: ČTK