OPEC neustoupí. Ropný kartel rozhodl, že bude pokračovat v silné těžbě černého zlata

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém prosincovém zasedání ve Vídni rozhodla, že těžbu černého zlata nesníží. Podle prezidenta kartelu, kterým je nigerijský premiér pro ropu Emmanuel Ibe Kachikwu, hodlá OPEC pokračovat v těžbě kolem 31,5 milionu barelů denně.
Objem těžby navíc nezahrnuje surovinu z Indonésie, která se do kartelu OPEC vrátila po téměř 7leté pauze, uvedl podle zpravodajské agentury Reuters zdroj, který se jednání kartelu zúčastnil, ale nepřál si být jmenován. Stejný zdroj ještě před koncem zasedání uvedl, že se kartel dohodl na zvýšení stropu těžby z 30 milionů barelů denně na 31,5 milionu barelů denně, Ibe Kachikwu ale později uvedl, že bude OPEC pokračovat v těžbě dosavadním tempem kolem 31,5 milionu barelů denně bez toho, aby se oficiální kvóta 30 milionů barelů zvýšila. Úroveň 31,5 milionu denních barelů přitom odmítl označit za oficiální nebo neoficiální limit. Jde podle něj pouze o aktuální stav.
V listopadu těžba ropy v rámci kartelu podle průzkumu agentury Reuters činila 31,77 milionu barelů denně, a zvýšila se tak z říjnových 31,64 milionu.
Hlasy vyzývající ke snížení těžby znějí zejména z Venezuely, jejíž měnové rezervy spadly na 12leté minimum. Venezuelská ekonomika je na těžbě ropy závislá, a propad cen černého zlata je tak pro ni extrémně bolestivý. Těžbu by rád snížil i Ekvádor. Írán naopak již dříve oznámil, že po odstranění hospodářských sankcí plánuje denní těžbu zhruba o 500 tisíc barelů navýšit. Ke zrušení protiíránských sankcí by mělo dojít příští rok.
Ceny černého zlata jsou již od poloviny loňského roku pod silným tlakem v důsledku převisu nabídky nad poptávkou. Trh spekuloval, že by OPEC na pátečním zasedání mohl vyjádřit ochotu podniknout kroky na podporu cen, tedy buď naznačit ochotu těžbu snížit, nebo tak přímo učinit.
Rozhodnutí o pokračování silné těžby lze ale interpretovat tak, že OPEC nehodlá podíl na trhu darovat konkurenci a bude se i nadále snažit těžaře z ostatních zemí bohatých na ropu vyhladovět. Hlavním stoupencem této strategie je Saúdská Arábie.
"K neshodě členů OPEC na oficiálním stropu těžby přispěl i spor mezi Saúdskou Arábií a Íránem, což se projevilo následně v tom, že v závěrečném prohlášení nějaká zmínka ohledně stropu těžby úplně chybí. Nedá se tak očekávat výraznější růst cen ropy. Naopak spolu se zpomalováním růstu čínské ekonomiky a návratem Íránu na trhy by se mohla cena ropy v nejbližší době ještě lehce snížit," říká Jiří Polanský, ekonom České spořitelny.
Cena severomořské ropy Brent v reakci na rozhodnutí OPEC spadla z 44,80 USD za barel až na 42,72 USD za barel. Posléze část ztrát smazala, zůstala ale kolem 43 dolarů za barel.
Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy na americkém trhu minulý týden vzrostly o 1,2 milionu barelů. Analytici přitom čekali, že po devíti týdnech vzestupu zásoby mírně klesnou.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, Reuters