US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,30 %
NASDAQ+0,44 %
S&P 500+0,41 %
ČEZ+0,00 %
KB-0,67 %
Erste-2,61 %

Sadil: Objem hypoték dosáhne letos rekordních 180 miliard korun

Objem nových hypoték dosáhne letos přibližně 180 miliard korun, což je zhruba pětinový nárůst proti dosud rekordnímu roku 2014. Novinářům to v úterý řekl generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil s tím, že podle jeho odhadu by příští rok mohl objem hypoték činit 170 miliard korun. Hypoteční banka je jedničkou českého hypotečního trhu.

Redakce IW
Redakce IW
15. 12. 2015 | 11:57
Nemovitosti

"Očekával jsem pozitivní čísla, i tak jsem ale překvapen, jak se letošní rok na trhu s hypotékami vyvinul. Zaznamenali jsme obrovský nárůst jak objemu, tak počtu schválených hypotečních úvěrů," uvedl Sadil.

Banky poskytly během tří čtvrtletí 2015 podle údajů ministerstva pro místní rozvoj občanům 75 900 hypoték za celkem 135,3 miliardy Kč. V meziročním srovnání jde o výrazný růst, ve stejném období loni banky poskytly 63 600 hypoték za 105,2 miliardy korun.

Jedním z důvodů rekordního zájmu o hypotéky jsou nízké sazby úvěrů, které se během roku dostaly na historická minima. Podle Sadila úrokové sazby vydrží na nízké úrovni i v roce 2016. Je však přesvědčen, že hlouběji už neklesnou. Naopak očekává spíše růst.

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku přitom letos v říjnu nepatrně stoupla na 2,12 % ze zářijových 2,11 %. V červnu a květnu sazba činila 2,05 %, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování.

Nejčastěji stále v Hypoteční bance o hypotéku žádají muži ve věku 36 let, kteří si pořizují starší dům v krajském městě. "Stále více našich klientů kupuje nemovitosti na investici, přibývá ale také 'singles' či samoživitelek," podotkl Sadil.

Češi jsou velmi konzervativní investoři a hypotéky jsou pro ně ideální investicí. Mnoho lidí využívá investici do nemovitostí jako formu zajištění na důchod. Podle analýzy skupiny Chytrý Honza dosahuje počet hypoték, které si Češi berou na druhý či třetí byt, už zhruba 15 %. "A to je poměrně hodně," poznamenal ředitel skupiny Jiří Paták.

Zdroj: ČTK

BydleníČeská republikaHypotékyNemovitostiRealitní trh
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akcie, dluhopisy a ekonomika: Tyhle grafy si nalepte na ledničku, než zase začnete rozdávat rozumy

Akcie, dluhopisy a ekonomika: Tyhle grafy si nalepte na ledničku, než zase začnete rozdávat rozumy

25. 8.-Andrej Rády
Ponaučení pro investory