Americké akcie se v úterý po prodlouženém víkendu obchodovaly smíšeně

Americké akcie v úterý zahajovaly nad nulou, ještě během dopoledne nicméně zisky odevzdaly a zamířily do mínusu. Nakonec ale mezi investory přece jen převážil nákupní apetit a hlavní akciové indexy začaly znovu růst. Pozornost investorů se soustředila především na výsledky hospodaření amerických podniků za loňské čtvrté čtvrtletí. V úterý svá čísla zveřejnily například firmy Johnson & Johnson, Travelers nebo Verizon Communications.

Dow oslabil o 0,27 % na 16 414,44 bodu, širší S&P 500 ale přidal 0,28 % na 1 843,80 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,67 % na 4 225,76 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb a titulům ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Oslabily naopak sektory telekomunikací, základních materiálů a cyklického spotřebního zboží.

"Investoři by rádi viděli, že se ziskovost společností zvyšuje díky růstu jejich tržeb. Namísto toho od firem přicházejí čísla, která svědčí o růstu taženém úsporami," řekl Ian Kerrigan z JPMorgan Private Bank. "To mezi investory vyvolává značné pochybnosti, protože škrtat nelze donekonečna."

Nejdůležitější úterní události na americkém trhu

  • Third Point Management, hedgeový fond řízený aktivistickým investorem Danem Loebem, oznámil, že za 1,3 miliardy USD koupil podíl ve společností Dow Chemical. Z pozice jednoho z deseti největších akcionářů chce na firmu tlačit, aby upravila svou strategii v oblasti petrochemie.
  • WSJ: Fed může brzy oznámit další omezení podpory růstu ekonomiky. Další dílčí omezení programu nákupu dluhopisů by americká centrální banka mohla oznámit už příští týden po zasedání FOMC. Podle listu Wall Street Journal to vyplývá z rozhovorů s činiteli a z jejich veřejných prohlášení.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Johnson & Johnson ve 4Q2013: Očištěný zisk na akcii 1,240 USD (odhad: 1,203 USD), tržby: 18,355 miliardy USD (odhad: 17,955 miliardy USD). Akcie -1,08 %.
  • Výsledky Delta Air Lines ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,650 USD (odhad: 0,629 USD), tržby 9,08 miliardy USD (odhad: 9,03 miliardy USD). Akcie +3,25 %.
  • Výsledky Halliburton ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,885 USD), tržby 7,639 miliardy USD (odhad: 7,557 miliardy USD). Akcie -1,74 %.
  • Výsledky Forest Laboratories ve 4Q2013: Očištěný zisk na akcii 27 centů (odhad: 30 centů), tržby 878,4 milionu USD (odhad: 834,1 milionu USD). Akcie -1,08 %.
  • Výsledky Travelers ve 4Q2013: Provozní zisk na akcii 2,68 USD (odhad: 2,16 USD), tržby 6,737 miliardy USD (odhad: 6,429 miliardy USD). Akcie -1,70 %.
  • Výsledky Verizon Communications ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,65 USD), tržby 31,07 miliardy USD (odhad: 31,05 miliardy USD). Akcie -1,34 %.
  • Výsledky IBM ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 6,13 USD (odhad: 5,99 USD), tržby 27,7 miliardy USD. Akcie v řádném obchodování -0,87 %.
  • Výsledky Texas Instruments ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,46 USD, tržby 3,03 miliardy USD. Akcie v řádném obchodování +0,92 %.

Z indexu Dow se v úterý nejvíce dařilo akciím nápojového producenta Coca-Cola (+1,63 %), ropného gigantu Chevron (+0,90 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,88 %). S více než procentní ztrátou naopak uzavřely cenné papíry výrobce počítačových čipů Intel (-1,01 %), farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-1,08 %), koncernu General Electric (-1,09 %), mobilního operátora Verizon Communications (-1,34 %), pojišťovny Travelers (-1,70 %) a banky Goldman Sachs (-1,75 %).

Akciím společností Verizon Communications a Johnson & Johnson se v úterý nedařilo poté, co obě firmy zveřejnily čtvrtletní výsledky hospodaření. Mobilní operátor Verizon (-1,34 %) vykázal zisk i tržby mírně nad odhady analytiků, investory však čísla nepřesvědčila. Také výsledky farmaceutické firmy Johnson & Johnson (-1,08 %) byly ve srovnání s odhady analytiků lepší, její akcie přesto zamířily do červených čísel a v řádném obchodování odepsaly téměř dvě procenta. Investory nepotěšilo varování, že v letošním roce může dojít k útlumu prodeje léků na předpis.

Čtvrtletní finanční výsledky naopak pomohly akciím aerolinek Delta Air Lines (+3,25 %). Společnost vykázala lepší než očekávaná čísla na úrovni zisku i tržeb a oznámila, že v roce 2014 plánuje obměnu přibližně 50 menších letadel za energeticky úspornější modely. Dále firma uvedla, že během prvního čtvrtletí letošního roku plánuje navýšit svoji celkovou přepravní kapacitu o dvě až tři procenta.

Velmi solidní růst zažily také akcie hliníkárenského gigantu Alcoa (+6,78 %), na které investoři poslali sérii nákupních objednávek poté, co analytici z JPMorgan Chase zvýšili investiční doporučení na "overweight" z "neutral" a současně upravili cílovou cenu na 15 USD z předchozích 9 USD.

Dařilo se také akciím Dow Chemical (+6,64 %), které zdražovaly po oznámení, že hedgeový fond Third Point Management vedený aktivistickým investorem Danem Loebem ve společnosti koupil podíl za 1,3 miliardy USD. Fond chce na firmu z pozice jednoho z deseti největších akcionářů tlačit, aby upravila svoji strategii v oblasti petrochemie. Navrhuje například, že by Dow Chemical mohla svou petrochemickou divizi vyvést do samostatné firmy.

Silnou rally v úterý zažily akcie kanadského výrobce mobilních telefonů BlackBerry (+9,36 %). Cenné papíry firmy profitovaly ze zprávy, že americké ministerstvo obrany začne v rámci své nové komunikační sítě používat 80 tisíc telefonů BlackBerry. Jejich zavedení do provozu plánuje již do konce tohoto měsíce. Telefony BlackBerry budou tvořit 98 % z celkového počtu nových zařízení. Dále ministerstvo plánuje koupit přibližně 1 800 zařízení s operačními systémy iOS a Android. Akcie BlackBerry na zprávu během dne reagovaly růstem až o 12 %, což bylo dokonce největší intradenní posilování za poslední tři roky.

Firma se chce vrátit k zisku za každou cenu. Nově plánuje prodat řadu svých nemovitostí. Firma se při prodeji realit spojila s firmou CBRE. Část nemovitostí si chce po prodeji pronajmout zpět k užívání a nadále hodlá udržet svoji centrálu ve městě Waterloo v provincii Ontario. BlackBerry však neupřesnila, kolik peněz hodlá z prodeje získat, ani které nemovitosti prodá. Většina realit firmy se nachází právě kolem její centrály ve Waterloo, napsala agentura Reuters.

Výrazně naopak oslabily cenné papíry cestovatelského serveru Expedia (-4,27 %) poté, co se web dramaticky propadl ve výsledcích vyhledávání na Googlu. Za propadem webu Expedia ve výsledcích vyhledávání údajně stojí penalizace ze strany Googlu, který podobné kroky činí při zjištění, že si provozovatelé webů pronajímají placené odkazy na cizích stránkách, aby tak uměle zvýšili svoji pozici ve fulltextových vyhledávačích.

Nedařilo se ani akciím potravinářské a nápojové společnosti Mondelez (-2,27 %), která oznámila, že se členem jejího představenstva nově stal aktivistický investor Nelson Peltz, jenž stojí v čele Trian Fund Management. Peltz prohlásil, že společnost potřebuje zásadním způsobem zlepšit své hospodaření.

Po závěru řádného obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti IBM a Texas Instruments. Počítačový obr IBM (v řádném obchodování -0,87 %) vykázal za poslední čtvrtletí minulého roku zisk 6,2 miliardy USD neboli 5,73 USD na akcii (loni: 5,13 USD na akcii) při tržbách 27,7 miliardy USD (odhad: 28,27 miliardy USD, loni: 29,3 miliardy USD). Tržby společnosti klesly již sedmým čtvrtletím v řadě a za odhady analytiků zaostaly již počtvrté v řadě. Tržby systémové a technologické divize, která zahrnuje servery a úložiště, klesly o 26,1 % na 4,26 miliardy USD a tržby globální divize technologických služeb, která je největší divizí firmy, se snížily o 3,6 % na 9,92 miliardy. Jediným světlým bodem byla softwarová divize, jejíž tržby se zvýšily o 2,8 % na 8,14 miliardy USD. Společnost dále uvedla, že za celý fiskální rok 2014 očekává zisk na akcii minimálně 17 USD a provozní zisk minimálně 18 USD. Trh očekává zisk 18,02 USD na akcii. Akcie IBM na výsledky v after-marketu reagovaly nejdříve posilováním o více než procento, poté však přešly do více než dvouprocentní ztráty.

Společnost Texas Instruments (v řádném obchodování +0,92 %) dosáhla čtvrtletního zisku 0,46 USD na akcii (loni: 0,23 USD na akcii) a tržeb 3,03 miliardy USD (loni: 2,98 miliardy USD). V after-marketu akcie Texas Instruments v reakci na výsledky oslabovaly o více než procento. Výrobce čipů plánuje propustit v rámci restrukturalizace 1 100 zaměstnanců, tedy zhruba 3 % celkové pracovní síly, a omezit investice na některých trzích. Propouštění se dotkne divizí v USA, Japonsku a Indii. Celkem chce firma do konce letošního roku ušetřit 130 milionů USD.

Dolar ovlivnily spekulace o dalším omezení QE

Dolar v první polovině úterní obchodní seance díky spekulacím o dalším omezení americké uvolněné měnové politiky mírně posílil. Eurodolar zahajoval na hladině 1,3545 a kolem 13.00 SEČ se pohyboval až u 1,352. Poté však dolar začal oslabovat a kolem desáté hodiny se obchodoval za 1,356 EUR/USD. Na vývoj kurzu eurodolaru měl vliv také mírný pokles důvěry investorů a analytiků v německou ekonomiku. Indikátor důvěry institutu ZEW v lednu poprvé za posledních šest měsíců klesl.

Vůči japonskému jenu dolar zahajoval na hladině 104,64 USD/JPY a po úvodní stagnaci kolem této úrovně oslabil k 104,30 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý rostly a severomořská ropa Brent se během dne vyhoupla až k 108 dolarům za barel, což je nejvyšší hodnota od začátku letošního roku. Ropný trh povzbudila předpověď světového růstu poptávky po surovině a podpůrný krok čínské centrální banky. Barel Brentu se dopoledne prodával za 106,50 USD a kolem desáté hodiny zdražoval přibližně o 0,3 % na 106,80 USD.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad světové poptávky po ropě v letošním roce proti prosincové prognóze o 50 tisíc barelů na 1,3 milionu barelů denně. Globální poptávka by tak převýšila nabídku, a to i přes rekordní těžbu břidlicové ropy ve Spojených státech. Agentura konstatovala, že se většina vyspělých ekonomik zbavila recese a jejich poptávka po energii se začne zvyšovat. Ropu rovněž podpořila čínská centrální banka, která do finančního systému vložila další peníze, aby tak zmírnila obavy z úvěrové krize.

Ve výraznějším růstu nicméně ropě brání vývoj kolem Íránu. Teherán v rámci předběžné dohody se světovými mocnostmi zastavil nejsledovanější provoz svého jaderného programu, čímž si zajistil částečné zmírnění sankcí. To podle analytiků zvyšuje vyhlídky, že země v dohledné době zvýší těžbu a vývoz ropy.

Severoamerická lehká ropa WTI v úterý zdražila téměř o 90 centů na 94,80 USD za barel.

Zlato naopak přibližně o procento zlevnilo. Dopoledne se žlutý kov prodával za 1 250 USD za trojskou unci, krátce po uzavření amerických burz se zlato obchodovalo mírně nad 1 241 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat