ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v lednu nečekaně klesla

Pozitivní sentiment mezi experty na finanční trhy přetrvává a drží se na vysoké úrovni, nicméně oproti předchozím měsíci, kdy byl indikátor důvěry institutu ZEW na hodnotě 62 bodů, mírně oslabil. V lednu ukazatel poklesl o tři desetiny na 61,7 bodu. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom očekávali růst k 64 bodům. Jde o první pokles za posledních šest měsíců.
Slabší číslo indikátoru ZEW může být varovným signálem, že výhled ekonomického oživení eurozóny nemusí být tak růžový, jak analytici v poslední době předpovídali. Je ale potřeba uvést, že v prosinci byl index ZEW nejvýše za téměř 8 let. Výpočet je založený na anketě u 254 analytiků a investorů z období od 6. do 20. ledna. V celé eurozóně ale indikátor vzrostl o 5 bodů na 73,3 bodu.
Institut ZEW se indexem očekávání analytiků a ekonomů snaží předpovídat ekonomický vývoj 6 měsíců dopředu. Index sledující vnímání současné situace v Německu v lednu přitom nečekaně stoupl na 41,2 bodu (odhad 35 bodů, v prosinci 32,4 bodu). To je nejvyšší úroveň od května 2012.
"Oslovení odborníci na finanční trhy několik měsíců očekávali ekonomický vzestup. Zřetelně lepší hodnocení současné ekonomické situace v průzkumu z tohoto měsíce podle všeho tato očekávání potvrzuje," uvedl prezident institutu ZEW Clemens Fuest.
Německo se hodně spoléhá na domácí spotřebu, protože eurozóna, jeho největší obchodní partner, stále bojuje s rekordní nezaměstnaností, neduživým ekonomickým růstem a klesající úvěrovou aktivitou.
Bundesbank předpovídá silný růst německého HDP v následujících měsících po signálech zpomalení v posledním kvartále 2013. "Všeobecně očekáváme oživení německé ekonomiky s mírně silnějším růstem HDP ve srovnání s minulým čtvrtletím," zmiňuje Ralph Solveen, šéf ekonomických analýz v Commerzbank. "S výraznějším zvyšováním svých předpovědí pro investice zatím váháme, protože mzdové tlaky omezují výhledy na expanzi firem."
Zdroj: ČTK, Bloomberg