Americké akcie týden zakončily na nových maximech, index Dow od minulého pátku vzrostl o dvě procenta

Americké akcie se v pátek vyšplhaly na nová rekordní maxima. K jejich růstu přispěly příznivé hospodářské výsledky největší americké banky JPMorgan Chase. Náladu na akciovém trhu podpořily také údaje o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech.
Index Dow si připsal 0,89 % na nové zavírací maximum 25 803,19 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,67 % na 2 786,24 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,68 % na 7 261,06 bodu. Všechny tři indexy posunuly výše i svá absolutní maxima - Dow na 25 810,43 bodu, S&P 500 na 2 787,85 bodu a Nasdaq Composite na 7 265,26 bodu.
V plusu skončily všechny sektory s výjimkou realitního odvětví a sektoru veřejných služeb, největší zisky si připsaly sektor cyklického spotřebního zboží a energetické odvětví. Index volatility VIX stoupl o 2,83 % na 10,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,55 %.
Hospodářské výsledky banky JPMorgan Chase (+1,69 %) za čtvrté čtvrtletí překonaly očekávání analytiků. Společnost navíc upozornila, že nedávno schválená daňová reforma ve Spojených státech v budoucnosti podpoří její zisky, a to nejen snížením daňové zátěže, ale také posílením podnikatelských aktivit řady podniků.
Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že maloobchodní tržby ve Spojených státech se v prosinci meziročně zvýšily o 5,4 %. V celém loňském roce růst dosáhl 4,2 %, a zrychlil tak z předloňských 3,2 %.
"Analytici očekávají, že výsledková sezona bude relativně příznivá, a ekonomické podmínky se dále zlepšují," řekl analytik Robert Pavlik ze společnosti SlateStone Wealth. "Úrokové sazby směřují vzhůru, ale ne v takové míře, která by vzbuzovala větší obavy," dodal.
Za celý uplynulý týden si Dow připsal 2,01 %, S&P 500 vzrostl o 1,57 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,74 %.
Dolar v pátek oslaboval, ceny ropy klesly
Na devizovém trhu dolar v pátek oslaboval vůči euru, které těžilo z průlomu ve vyjednávání o nové německé vládě a také z vyhlídek na zpřísňování měnové politiky Evropské centrální banky. Jednotná evropská měna se tak poprvé za tři roky dostala nad 1,21 USD.
Britská libra se k dolaru vyšplhala na nejvyšší úroveň od referenda o vystoupení Británie z Evropské unie v polovině roku 2016, její kurz překročil 1,37 USD. Libra těžila ze zprávy agentury Bloomberg, podle které jsou ministři financí Nizozemska a Španělska připraveni prosazovat takové podmínky brexitu, které by udržely Británii co nejblíže Evropské unii.
Euro posilovalo již ve čtvrtek, kdy zápis z prosincového zasedání ECB ukázal, že představitelé měnové instituce eurozóny by začátkem roku mohli upravit výhled dalšího vývoje měnové politiky v eurozóně. Zápis podle analytiků naznačuje, že by banka mohla brzy začít připravovat finanční trhy na ukončení programu nákupů dluhopisů.
Analytici z banky ING předpokládají, že jednotná evropská měna se do konce letošního roku vyšplhá na 1,30 USD. Analytik ING Petr Krpata uvedl, že jakmile si trh uvědomí, že přichází konec nákupů dluhopisů, začne se ptát sám sebe, jaký bude další krok. Tím podle Krpaty bude zvyšování úrokových sazeb ECB, které ještě nebylo do kurzů měn započítáno.
Ceny ropy v závěru týdne klesaly, a sestoupily tak z více než tříletých maxim. Většina analytiků se domnívá, že ropa v relativně krátké době zdražila až příliš, a upozorňují proto na možnost korekce. Současně ale zdůrazňují, že podmínky na trhu zůstávají příznivé, zejména díky dohodě producentských zemí o omezování dodávek na trh.
Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol v pátek varoval, že ceny v rozmezí 65 až 70 dolarů za barel by mohly povzbudit těžbu ropy z břidlic v USA. Zásoby ropy v USA minulý týden podle sdělení vládního úřadu EIA klesly o 4,9 milionu barelů. Těžba ropy se snížila o 290 000 barelů na 9,5 milionu barelů denně navzdory očekávání, že překoná desetimilionovou hranici.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Uživatelé sociální sítě Facebook by brzy měli na svém účtu vidět více příspěvků svých přátel a méně nereklamních sdělení různých podniků, médií a politických skupin. Největší sociální síť na světě by se tak podle svého zakladatele Marka Zuckerberga měla vrátit zpět ke svým kořenům. Změny, které nastanou ve filtrování příspěvků, budou "významné", napsal v pátek Zuckerberg na svém profilu. Projevit by se plně měly během několika měsíců.
- Automobilka Fiat Chrysler Automobiles přesune svou výrobu těžkých nákladních vozů z Mexika do závodu v americkém Michiganu, kde současně investuje jednu miliardu dolarů. Uvedla to automobilka v noci na pátek.
- Index spotřebitelských cen v USA v prosinci meziměsíčně stoupl o 0,1 % po zvýšení o 0,4 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst spotřebitelských cen o 0,2 %. Meziroční míra inflace podle očekávání klesla na 2,1 % z listopadových 2,2 %. Informovalo o tom americké ministerstvo práce.
- Tržby amerických maloobchodníků byly v prosinci o 0,4 procenta vyšší než v předcházejícím měsíci (listopad: 0,9 %, odhad: 0,4 %). V meziročním srovnání byly tržby vyšší o 5,4 procenta (listopad: 5,8 %).
- SunTrust RH zvýšila cílovou cenu akcií Amazon na 1 400 z 1 270 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA v uplynulém týdnu stoupl o 10 na 752. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu stoupl o 15 na 939. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Výsledková sezóna
- Největší americké bance podle majetku JPMorgan Chase klesl ve čtvrtém čtvrtletí zisk o 37 procent na 4,23 miliardy USD. Pokles způsobily mimořádné náklady spojené s nedávno schváleným novým daňovým zákonem. Bez mimořádných položek zisk překonal očekávání díky růstu příjmů z úroků, uvedla banka v pátečním prohlášení.
- Výsledky Wells Fargo v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 22,05 miliardy USD (odhad: 22,28 miliardy USD).
- Výsledky BlackRock v 4Q: Upravený zisk na akcii 6,24 USD (odhad: 6,02 USD), tržby 3,47 miliardy USD (odhad: 3,3 miliardy USD).
- Výsledky PNC Financial v 4Q: Upravený zisk na akcii 4,18 USD (odhad: 2,2 USD), tržby 4,3 miliardy USD (odhad: 4,18 miliardy USD).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americká biotechnologická firma Celgene se dohodla na koupi firmy Impact Biomedicines. Cena se může vyšplhat až na sedm miliard dolarů, závisí na schválení nového léku regulačními úřady a jeho prodeji. Uvedly to společnosti v pondělním prohlášení. Akvizicí posílí Celgene svoji pozici na trhu s onkologickými léky.
- Výrobce grafických čipů NVIDIA se dohodl s alternativní taxislužbou Uber a automobilkou Volkswagen na spolupráci v oblasti technologií pro automatické řízení vozů. V pondělí o tom informovaly agentury DPA a Reuters.
- Britského výrobce cideru Aspall koupil americko-kanadský výrobce piva Molson Coors, do jehož portfolia spadají značky jako Carling a Miller. Finanční podmínky dohody nebyly zveřejněny, podle serveru BBC ale britská firma byla včetně dluhu oceněna asi na 40 milionů liber.
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Caterpillaru na "overweight" z "neutral".
- Jefferies snížila doporučení na akcie Snapu na "hold" z "buy".
- Dva bývalí zaměstnanci zažalovali technologickou společnost Google, která podle jejich názoru diskriminuje bělošské muže konzervativního politického názoru. Informoval o tom server BBC. Mluvčí Googlu se k žalobě podrobně nevyjádřil, sdělil jen, že se firma těší, až se bude moci hájit před soudem.
- Přehřátá baterie telefonu iPhone v úterý zranila opraváře v prodejně americké společnosti Apple v Curychu. Kvůli kouři bylo z obchodu evakuováno zhruba 50 lidí. Informovala o tom podle agentury Reuters švýcarská policie.
- Lidé kolem amerického prezidenta se obávají, že pokud se vyšetřování údajného ruského vlivu na volby v USA dotkne financí Donalda Trumpa, může to šéfa Bílého domu "potopit". V televizi CNBC to v úterý řekl Michael Wolff, autor skandální knihy znevažující schopnosti hlavy státu vykonávat svůj úřad.
- NFIB index optimismu malých firem v prosinci klesl na 104,9 bodu z 107,5 bodu v listopadu (odhad: 108,4 bodu).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v listopadu 5,879 milionu (odhad: 6,038 milionu, říjen: 5,996 milionu).
- Raymond James snížila cílovou cenu akcií Bank of America na 36 z 38 USD.
- Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neotevře ropným firmám pobřežní vody u státu Florida. Reaguje tak na žádost guvernéra tohoto státu Ricka Scotta, oznámil v úterý ministr vnitra Ryan Zinke. Výjimku chtějí i další státy. Administrativa minulý týden uvedla, že zamýšlí zpřístupnit skoro celou oblast amerických pobřežních vod těžbě ropy a zemního plynu.
- Kanada je stále více přesvědčena, že Spojené státy budou chtít vystoupit ze Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Podle zdrojů Reuters by k tomu mohlo dojít ještě v lednu, kdy se koná závěrečné kolo jednání o úpravách dohody.
- Čína zvažuje zpomalení či zastavení nákupů dluhopisů americké vlády. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Podle nich takový postup doporučili vysocí představitelé čínské vlády přehodnocující devizové rezervy země.
- Společnost 21st Century Fox (ve středu -2,57 %) mediálního magnáta Ruperta Murdocha kupuje deset televizních stanic od jejich provozovatele Sinclair Broadcast Group. V současné době již dokončuje dohodu. S odvoláním na informované zdroje to napsal britský list Financial Times. Sinclair stanice prodává, aby získal souhlas telekomunikačního regulátora FCC s převzetím konkurenční Tribune Media, na němž se dohodl v květnu loňského roku.
- Investiční společnost Berkshire Hathaway (ve středu +1,26 %) jmenovala do své správní rady dva nové členy. Firma se tak podle agentury AP začíná připravovat na odchod svého generálního ředitele Warrena Buffetta, jenž stojí v čele podniku od roku 1965. Novými členy správní rady se stali Gregory Abel a Ajit Jain, kteří jsou již delší dobu považováni za možné Buffettovy nástupce.
- Sám Buffett ve středu uvedl, že jeho společnost dosud neinvestovala do bitcoinu a nikdy tak neučiní. "To, co se okolo kryptoměn a bitcoinu aktuálně děje, určitě špatně skončí," myslí si Buffett. Miliardář rovněž prohlásil, že kdyby na každou kryptoměnu mohl koupit pětiletou put opci, s radostí by tak učinil.
- Americká centrální banka ze svého loňského zisku převede na federální vládu 80,2 miliardy dolarů, tedy o 12 % méně než v předchozím roce. Banka to uvedla v předběžném odhadu loňských výsledků. Vláda používá peníze získané od Fedu ke snížení rozpočtového deficitu.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 5. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 8,3 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Americký index dovozních cen se v prosinci meziročně zvýšil o 3 % po růstu o 3,1 % v listopadu (odhad: 3 %). Index vývozních cen vzrostl o 2,6 % po 3,1% zvýšení v listopadu. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen zvýšil o 0,1 % (odhad: +0,5 %, listopad: +0,7 %) a index vývozních cen klesl o 0,1 % (odhad: +0,3 %, listopad: +0,5 %).
- Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 4,948 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřadu pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby klesnou o 3,89 milionu barelů po poklesu o 7,419 milionu barelů v předchozím týdnu.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v listopadu stoupl ve srovnání s říjnem o 1,5 % (odhad: +0,7 %). V říjnu se objem skladových zásob snížil o 0,4 %.
- Americká automobilka Ford Motor (ve středu -0,38 %) čelí ve Spojených státech žalobě, podle které vybavila své dodávkové vozy F-250 a F-350 Super Duty softwarem pro manipulaci s emisemi, aby zajistila, že úspěšně projdou federálními testy. Žalobu podala jménem majitelů vozů právnická společnost Hagens Berman.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Amazon (ve středu +0,13 %) na 1 385 z 1 375 USD.
- Společnost Eastman Kodak (ve středu +57,36 %) na burze za uplynulých pět dnů posílila o 245 %. V úterý oznámila, že použila blockchain k vytvoření platformy pro digitální fotografii, již nazvala KodakCoin.
- Jižní Korea chce zakázat obchody s kryptoměnami. Vláda nyní připravuje zákon, který tyto obchody zakáže, oznámilo ve čtvrtek tamní ministerstvo spravedlnosti. Jižní Korea je přitom významným zdrojem poptávky po kryptoměnách.
- Automobilka Ford Motor plánuje montovat automatické nouzové brzdy do dvou svých stěžejních modelů pro rok 2019 už v rámci standardní výbavy. Má jít o novou generaci crossoveru Edge a pickupu Ranger. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení firmy. Ford tak chce dostihnout konkurenci, která obdobné bezpečnostní prvky nabízí.
- Americký maloobchodní řetězec Wal-Mart zvedne svým zaměstnancům v USA nástupní hodinovou mzdu na 11 dolarů a dá zaměstnancům jednorázový bonus. Ten může v závislosti na délce pracovního poměru činit až 1 000 USD. Firma tak podle svého čtvrtečního oznámení reaguje na snížení firemní daně, které koncem loňského roku prosadil prezident Donald Trump. Sazba daně se snížila na 21 % z původních 35 %.
- Americké úřady práce zaznamenaly v týdnu do 6. ledna 261 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V předcházejícím týdnu to bylo 250 tisíc žádostí, trh očekával mírný pokles na 246 tisíc.
- Ceny amerických výrobců v prosinci klesly o 0,1 %, a zaznamenaly tak první sestup po sedmnácti měsících. Po listopadovém růstu o 0,4 % očekával trh za prosinec zvýšení o 0,2 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Delta Air Lines ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 10,25 miliardy USD (loni: 9,46 miliardy USD, odhad: 10,13 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

