Americké akcie týden zakončily na nových maximech, index Dow od minulého pátku vzrostl o dvě procenta

Americké akcie se v pátek vyšplhaly na nová rekordní maxima. K jejich růstu přispěly příznivé hospodářské výsledky největší americké banky JPMorgan Chase. Náladu na akciovém trhu podpořily také údaje o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech.

Index Dow si připsal 0,89 % na nové zavírací maximum 25 803,19 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,67 % na 2 786,24 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,68 % na 7 261,06 bodu. Všechny tři indexy posunuly výše i svá absolutní maxima - Dow na 25 810,43 bodu, S&P 500 na 2 787,85 bodu a Nasdaq Composite na 7 265,26 bodu.

V plusu skončily všechny sektory s výjimkou realitního odvětví a sektoru veřejných služeb, největší zisky si připsaly sektor cyklického spotřebního zboží a energetické odvětví. Index volatility VIX stoupl o 2,83 % na 10,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,55 %.

Hospodářské výsledky banky JPMorgan Chase (+1,69 %) za čtvrté čtvrtletí překonaly očekávání analytiků. Společnost navíc upozornila, že nedávno schválená daňová reforma ve Spojených státech v budoucnosti podpoří její zisky, a to nejen snížením daňové zátěže, ale také posílením podnikatelských aktivit řady podniků.

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že maloobchodní tržby ve Spojených státech se v prosinci meziročně zvýšily o 5,4 %. V celém loňském roce růst dosáhl 4,2 %, a zrychlil tak z předloňských 3,2 %.

"Analytici očekávají, že výsledková sezona bude relativně příznivá, a ekonomické podmínky se dále zlepšují," řekl analytik Robert Pavlik ze společnosti SlateStone Wealth. "Úrokové sazby směřují vzhůru, ale ne v takové míře, která by vzbuzovala větší obavy," dodal.

Za celý uplynulý týden si Dow připsal 2,01 %, S&P 500 vzrostl o 1,57 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,74 %.

Dolar v pátek oslaboval, ceny ropy klesly

Na devizovém trhu dolar v pátek oslaboval vůči euru, které těžilo z průlomu ve vyjednávání o nové německé vládě a také z vyhlídek na zpřísňování měnové politiky Evropské centrální banky. Jednotná evropská měna se tak poprvé za tři roky dostala nad 1,21 USD.

Britská libra se k dolaru vyšplhala na nejvyšší úroveň od referenda o vystoupení Británie z Evropské unie v polovině roku 2016, její kurz překročil 1,37 USD. Libra těžila ze zprávy agentury Bloomberg, podle které jsou ministři financí Nizozemska a Španělska připraveni prosazovat takové podmínky brexitu, které by udržely Británii co nejblíže Evropské unii.

Euro posilovalo již ve čtvrtek, kdy zápis z prosincového zasedání ECB ukázal, že představitelé měnové instituce eurozóny by začátkem roku mohli upravit výhled dalšího vývoje měnové politiky v eurozóně. Zápis podle analytiků naznačuje, že by banka mohla brzy začít připravovat finanční trhy na ukončení programu nákupů dluhopisů.

Analytici z banky ING předpokládají, že jednotná evropská měna se do konce letošního roku vyšplhá na 1,30 USD. Analytik ING Petr Krpata uvedl, že jakmile si trh uvědomí, že přichází konec nákupů dluhopisů, začne se ptát sám sebe, jaký bude další krok. Tím podle Krpaty bude zvyšování úrokových sazeb ECB, které ještě nebylo do kurzů měn započítáno.

Ceny ropy v závěru týdne klesaly, a sestoupily tak z více než tříletých maxim. Většina analytiků se domnívá, že ropa v relativně krátké době zdražila až příliš, a upozorňují proto na možnost korekce. Současně ale zdůrazňují, že podmínky na trhu zůstávají příznivé, zejména díky dohodě producentských zemí o omezování dodávek na trh.

Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol v pátek varoval, že ceny v rozmezí 65 až 70 dolarů za barel by mohly povzbudit těžbu ropy z břidlic v USA. Zásoby ropy v USA minulý týden podle sdělení vládního úřadu EIA klesly o 4,9 milionu barelů. Těžba ropy se snížila o 290 000 barelů na 9,5 milionu barelů denně navzdory očekávání, že překoná desetimilionovou hranici.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Největší americké bance podle majetku JPMorgan Chase klesl ve čtvrtém čtvrtletí zisk o 37 procent na 4,23 miliardy USD. Pokles způsobily mimořádné náklady spojené s nedávno schváleným novým daňovým zákonem. Bez mimořádných položek zisk překonal očekávání díky růstu příjmů z úroků, uvedla banka v pátečním prohlášení.
  • Výsledky Wells Fargo v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 22,05 miliardy USD (odhad: 22,28 miliardy USD).
  • Výsledky BlackRock v 4Q: Upravený zisk na akcii 6,24 USD (odhad: 6,02 USD), tržby 3,47 miliardy USD (odhad: 3,3 miliardy USD).
  • Výsledky PNC Financial v 4Q: Upravený zisk na akcii 4,18 USD (odhad: 2,2 USD), tržby 4,3 miliardy USD (odhad: 4,18 miliardy USD).

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Výsledky Delta Air Lines ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 10,25 miliardy USD (loni: 9,46 miliardy USD, odhad: 10,13 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
18. 1. 2021 6:15
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není…
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat