Americké akcie v úterý oslabily potřetí v řadě. Dow uzavřel pod 16 000 bodů

Americké akcie v úterý třetím dnem v řadě pokračovaly v poklesu. Investoři pozvolna vybírají zisky z dlouhého vzestupu a trh je opatrný i kvůli možnému zpřísnění měnové politiky americké centrální banky. Pondělní údaje o silném růstu průmyslové aktivity a stavebních výdajů totiž obnovily dohady, že by Fed mohl omezování podpůrné měnové politiky zahájit dříve, než se předpokládá. Trh také vyhodnocuje maloobchodní tržby na startu vánoční sezóny.

Dow odepsal 0,59 % na 15 914,62 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,32 % na 1 795,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,20 % na 4 037,20 bodu. Nejvíce oslabily finanční tituly a sektor zdravotnictví. Mírně nad nulou naopak uzavřely sektor necyklického spotřebního zboží, sektor služeb a technologické tituly.

"Investoři se začínají připravovat na brzké utahování kohoutů levných peněz," říká Joe Kinahan ze společnosti TD Ameritrade. "Akcie se navíc pohybují poblíž historických maxim, takže lze předpokládat, že s tím, jak se blíží konec roku, bude chtít velká část investorů alespoň částečně realizovat své zisky."

Nejdůležitější úterní události na americkém trhu:

  • Americké město Detroit je způsobilé pro bankrotovou ochranu před věřiteli. Rozhodl o tom místní soud. Po jeho rozhodnutí se Detroit stal oficiálně největším městem v amerických dějinách, které zbankrotovalo.
  • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v listopadu vzrostl na 69,5 bodu (říjen: 59,3 bodu).
  • Největší čínský mobilní operátor China Mobile podle časopisu Fortune začal tajně přijímat objednávky na nové iPhony. UBS na základě této zprávy zvýšila cílovou cenu akcií Applu z 540 na 650 USD.
  • Prodeje automobilů v USA v listopadu silně rostly.

Vydařenou obchodní seanci zažily cenné papíry výrobce elektromobilů Tesla Motors (+16,53 %), které posilovaly poté, co německé vyšetřování nedávné série požárů vozů Tesla Model S neprokázalo souvislost událostí s výrobními procesy či konstrukcí automobilu. Na americké půdě nicméně vyšetřování tří požárů stále pokračuje. Zájem investorů podpořila také zpráva analytiků z Morgan Stanley, kteří titul označili za "top pick" v sektoru automobilového průmyslu.

Dařilo se také akciím firmy Apple (+2,74 %), které zdražily v reakci na zvýšení 12měsíční cílové ceny od analytiků UBS z 540 USD na 650 USD. Banka k tomuto kroku přikročila poté, co se na trhu objevily zprávy, že největší čínský operátor China Mobile začal tajně přijímat objednávky na nové iPhony. Podle magazínu Fortune, který se zprávou přišel, začala dceřiná společnost firmy China Mobile Limited v čínském městě Su-čou na svých webových stránkách přijímat předobjednávky na nové iPhony 5C a 5S. Su-čou je podle magazínu ideální pro prodej iPhonů, protože jde o bohaté město s velkou potenciální klientelou.

Akcie oděvní společnosti Abercrombie & Fitch (+5,79 %) si pozornost investorů zasloužily díky zprávě, že jí akcionář Engaged Capital v čele s Glennem Wellingem doporučil hledat nástupce současného šéfa Michaela Jeffriese, jehož smlouva vyprší 1. února 2014. Engaged Capital spolu s výzvou na změnu vedení oznámil, že vlastní přibližně 400 tisíc (0,5 %) akcií Abercrombie & Fitch.

Nedařilo se naopak akciím Pitney Bowes (-4,32 %), které v úterý v rámci indexu S&P 500 patřily mezi tituly s nejhorší výkonností. Cenné papíry výrobce strojů pro zpracování korespondence nicméně od začátku roku posílily již o více než 110 %.

Navzdory silnému listopadovému růstu prodejů automobilů se v úterý příliš nedařilo ani zavedeným americkým automobilkám. Cenné papíry Fordu oslabily o 2,93 % a akcie automobilky General Motors, která na území Spojených států zaznamenala nejsilnější listopadové prodeje za posledních šest let, odepsaly 2,48 %.

Poraženým dne se staly akcie amerického výrobce koblih Krispy Kreme Doughnuts (-20,20 %), který investory již v pondělí po závěru trhů zklamal výhledem na nový fiskální rok. Společnost ve fiskálním roce 2015 očekává zisk na akcii 0,71 až 0,76 USD pod odhadem Wall Street na úrovni 0,77 USD na akcii. Firma výhled na nový rok zveřejnila v rámci svých čtvrtletních finančních výsledků, podle nichž dosáhla kvartálního zisku 0,09 USD (loni: 0,07 USD na akcii) při tržbách 114,2 milionu USD (meziročně +6,7 %, odhad: 115 milionů USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 0,16 USD (odhad: 0,15 USD na akcii, loni: 0,12 USD na akcii).

Dolar oslabil vůči euru i jenu. Ropa zdražovala

Dolar v úterý oslabil k euru i vůči koši šesti hlavních měn. Podle analytiků však oslabení americké měny bude pouze krátkodobé kvůli očekávání, že by americká centrální banka mohla v nejbližší době začít omezovat nákupy dluhopisů. Kurz eurodolaru zahajoval na hladině 1,354, kolem desáté hodiny dolar vůči euru ztrácel přibližně 0,4 % a obchodoval se za 1,359 EUR/USD. Vůči japonskému jenu dolar oslabil z 102,95 JPY na 102,39 JPY.

Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v růstu a severomořská ropa Brent překonala pondělní tříměsíční maximum. Barel Brentu zahajoval na 111,50 USD a kolem desáté hodiny se obchodoval přibližně o procento výše za 112,60 USD. Severoamerická lehká ropa WTI zdražila o více než dva dolary na 96,14 USD za barel. Ropný trh podporují poslední příznivé ekonomické údaje a trvající výpadek dodávek z Libye.

Ve středu se ve Vídni sejdou ministři zemí OPEC, aby jednali o těžebních kvótách na příští rok. Představitelé ropného kartelu dávají v posledních dnech najevo, že celkový těžební limit zřejmě zůstane beze změny na 30 milionech barelů denně. Během příštího roku ale bude muset organizace těžbu snížit, protože poptávka po ropě z OPEC kvůli prudkému růstu produkce v Severní Americe výrazně klesne, domnívají se analytici.

Zlato v úterý zastavilo svůj dvoudenní pád, když se jeho cena stabilizovala kolem 1 220 USD za trojskou unci. Během dne se žlutý kov obchodoval v pásmu 1 216 až 1 226 USD za trojskou unci a krátce po uzavření amerických burz se trojská unce zlata prodávala za 1 222 USD.

Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat