Americké akcie v úvodu týdne podpořil zdravotnický sektor, index S&P 500 se vyšplhal na nové intradenní maximum

Americkým akciím se v pondělí dařilo. Index S&P 500 překonal historický rekord, když se v průběhu obchodování dotkl 1 858,71 bodu, a na konci seance koketoval i s novým zavíracím maximem, v poslední minutě však sklouzl pod něj.

Dow zpevnil o 0,64 % na 16 207,14 bodu, S&P 500 připsal 0,62 % na 1 847,61 bodu, čímž předchozí zavírací maximum 1 848,38 z 15. ledna těsně nepřekonal, smazal však již kompletně letošní ztrátu. Technologický Nasdaq posílil o 0,69 % na 4 292,97 bodu a pohyboval se na 14letém vrcholu.

Nejvíce se v indexu Dow dařilo společnostem UnitedHealth, Nike a General Electric, ztrácely naopak firmy Microsoft, Verizon Communications a AT&T.

"Vidíme změnu v přístupu," říká Mark Freeman, investiční ředitel Westwood Holdings Group. "Trh je nyní ochotný se soustředit na pozitiva a zahodit negativa. V takovém prostředí má trh tendenci růst."

Přes tři procenta v pondělí připsala společnost eBay poté, co investor Carl Icahn zaslal jejím akcionářům otevřený dopis, v němž kritizuje vedení a znovu zdůrazňuje nutnost osamostatnění PayPal od eBay.

"Americké akcie mohou letos posilovat," tvrdí Drew Wilson, analytik z Fenimore Asset Management. "Tapering nebude mít na reálnou ekonomiku vliv. Netuším, co způsobí psychologicky, věřím však, že fundamentální oživení je skutečné a bude natolik silné, že psychologii trhu porazí."

V pondělí zveřejněná makrodata ve Spojených státech sice nenaplnila očekávání trhu, investoři však začínají být vůči negativním datům způsobeným špatným počasím imunní.

Akcie výrobce čipů TriQuint Semiconductor prudce zpevnily po zprávě, že firmu koupí za 1,6 miliardy USD konkurent RF Micro Devices. Maloobchodní prodejce oděvů Jos. A. Bank Clothiers zamířil vzhůru poté, co rival Men's Wearhouse zvýšil nabídku na jeho převzetí.

Wall Street podpořilo i víkendové svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. "Makroekonomická rizika střetu na Ukrajině se po odstranění prezidenta rozptýlila a obnovil se určitý klid," řekl agentuře Reuters Mark Luschini z filadelfské firmy Janney Montgomery Scott.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • Předběžný index nákupních manažerů ve službách v únoru spadl na 52,7 bodu (leden: 56,7 bodu).
  • Index aktivity dallaského Fedu v únoru nečekaně spadl na 0,3 bodu (odhad: 3 body, leden: 3,8 bodu).
  • Index aktivity chicagského Fedu za leden: -0,39 bodu (odhad: -0,20 bodu, prosinec: 0,16 bodu).
  • Americký výrobce čipů Intel uzavřel víceleté smlouvy na dodávky svých procesorů Atom do mobilních zařízení firem Lenovo, Asus, Dell a Foxconn. Intel to oznámil na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně.
  • Společnosti s akciemi na burze po celém světě loni vyplatily na dividendách 1,03 bilionu USD. Vůbec poprvé tak výplata dividend překonala hranici jednoho bilionu USD; proti roku 2009 se částka vyplacená na dividendách zvýšila o více než 40 %. Napsal o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na analýzu společnosti Henderson Global Investors.
  • Bitcoinová burza MtGox přislíbila uživatelům, že znovu umožní výběry bitcoinů, slib však nesplnila. V reakci na to nejen znovu klesla cena kryptoměny, ale také podal rezignaci ředitel burzy Mark Karpeles. Cena bitcoinu na burze MtGox se přes noc propadla až na 150 dolarů. Na burze Bitstamp, která sídlí v Londýně, se bitcoin obchoduje za 560 dolarů.
  • Společnost WhatsApp, nejnovější akvizice Facebooku, na světovém veletrhu Mobile World Congress v Barceloně v pondělí oznámila, že "brzy", nejspíše ve druhé polovině letošního roku, plánuje zavést hlasové služby. Ředitel společnosti Jan Koum zároveň oznámil, že nově má aplikace již 465 milionů uživatelů, což je o patnáct milionů více, než měla minulý týden, kdy Facebook oznámil, že firmu koupí.
  • Carl Icahn v pondělí zaslal otevřený dopis akcionářům společnosti eBay. V něm uvádí, že se ředitel firmy John Donahoe dopustil několika "vážných chyb při vedení společnosti" a že ve správní radě dochází ke "střetu zájmů". Mimo jiné opět vyzval k odtržení divize PayPal. Závažné chyby ve vedení společnosti, které Icahn prý odhalil, by podle něj mohly ohrozit budoucnost eBay. "Jak je možné se zapojit do smysluplné diskuze o dlouhodobé hodnotě pro akcionáře, když ... se zdá, že ředitel spí, nebo hůře, je naivní či vědomě slepý k selhání zodpovědnosti a ničení hodnoty pro akcionáře?" uvádí Icahn v dopisu.

Ceny ropy stouply kvůli nadějím na růst poptávky

Světové ceny ropy se v pondělí zvýšily kvůli příznivým ekonomickým zprávám, které posílily naděje na růst poptávky. Ke zdražení ropy přispěly rovněž výpadky v dodávkách suroviny z Libye a Jižního Súdánu.

Kolem 21.45 SEČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 75 centů na 110,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zdražila o téměř půl dolaru na 102,63 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

K růstu cen ropy přispěl výstup amerických akcií na nové rekordní maximum. Poptávku po ropě podpořila rovněž zpráva o překvapivém nárůstu podnikatelské důvěry v Německu na nejlepší úroveň za dva a půl roku.

Produkce ropy v Libyi a Jižním Súdánu byla zasažena pokračujícími nepokoji v těchto zemích. V Libyi se těžba o víkendu propadla na 230 000 barelů denně, zatímco v polovině loňského roku se blížila k 1,4 milionu barelů denně. Jižní Súdán nyní těží zhruba 170 000 barelů ropy denně, což představuje zhruba třetinu jeho celkové kapacity.

Dolar mírně oslabil kvůli poklesu obav ohledně Ukrajiny

Americký dolar v pondělí mírně oslabil vůči koši ostatních předních měn kvůli růstu zájmu investorů o rizikovější aktiva. K tomu přispělo očekávání, že Ukrajina získá finanční pomoc od západních zemí.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny ke koši dalších šesti hlavních světových měn, nepatrně klesl na 80,218 bodu. Euro zůstalo vůči dolaru bez větších změn na 1,3736 USD, napsala agentura Reuters.

"Situace kolem Ukrajiny se zřejmě trochu uklidňuje," uvedl analytik Thierry Albert Wizman ze společnosti Macquarie Limited. Úřadující ministr financí Ukrajiny Jurij Kolobov v pondělí oznámil, že by Ukrajina v letošním a příštím roce mohla potřebovat zahraniční pomoc v celkové výši 35 miliard dolarů. Dodal, že už požádal zahraniční partnery, především Polsko a Spojené státy, o rychlé poskytnutí úvěru.

Zdroj:
Bloomberg
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat