Americké akciové trhy v úterý po mírnějších Putinových slovech dále rostly

Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily mírně nad nulou a během první poloviny obchodování svižně rostly. Investory uklidnilo vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, který řekl, že Rusko po připojení Krymu neobsadí další ukrajinské regiony. Investoři nyní čekají na výsledek dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky. To skončí zítra a mimo jiné se na něm rozhodne, zda Fed bude pokračovat v postupném utahování monetární politiky.

Dow posílil o 0,55 % na 16 336,19 bodu, širší S&P 500 přidal 0,72 % na 1 872,25 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,25 % na 4 333,31 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům, nejvíce vzrostla cena technologických titulů a akcií ze sektorů zdravotnictví a telekomunikací.

"Investoři již mají Ukrajiny plné zuby," říká portfoliomanažer ze společnosti BMT Asset Management Chip Cobb. "I kdyby ruský prezident Vladimir Putin pokračoval ve stupňování rusko-ukrajinského napětí, trhy budou věnovat pozornost jiným věcem," dodává.

Hlavní úterní události na americkém trhu

Výsledková sezóna

  • Výsledky Oracle v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 9,31 miliardy USD (odhad: 9,36 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +1,62 %, v after-marketu zlevňovaly o více než pět procent.
  • Výsledky Adobe v 1QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,30 USD (odhad: 0,25 USD na akcii), tržby 1 miliarda USD. Akcie v řádném obchodování +0,51 %, v after-marektu oslabovaly přibližně o půl procenta.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie softwarové společnosti Microsoft (+3,94 %), farmaceutického podniku Pfizer (+1,62 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,62 %). V červených číslech uzavřely pouze tři emise – cenné papíry výrobce letadel Boeing (-1,10 %), provozovatele řetězce rychlého občerstvení McDonald's (-0,30 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,09 %).

Akcie softwarové společnosti Microsoft (+3,94 %) zdražily o téměř čtyři procenta poté, co se na trhu objevila nepotvrzená zpráva, že společnost příští týden představí upravený kancelářský balík Microsoft Office pro tablety iPad od Applu. Několik médií uvedlo, že novinku šéf společnosti Satya Nadella představí 27. března na tiskové konferenci v San Franciscu.

Dařilo se také cenným papírům výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard (+3,66 %), jejichž cena vzrostla v reakci na zvýšení investiční doporučení od analytiků Barclays na "overweight" z "equalweight". Banka zároveň oznámila, že na akcie Hewlett-Packard zvyšuje 12měsíční cílovou cenu na 38 USD z 33 USD.

Zvýšenému zájmu investorů se v úterý těšily i cenné papíry výrobce paměťových karet SanDisk (+4,12 %), které budou na začátku příštího týdne zařazeny do benchmarkového indexu NASDAQ Technology Dividend Index, který zahrnuje 100 technologických a telekomunikačních společností, které pravidelně vyplácejí dividendu.

Mírně naopak zlevnily akcie autopůjčovny Hertz (-0,51 %), která oznámila, že od svého představenstva získala podporu v záměru na vyčlenění divize na půjčování stavebních a manipulačních strojů a zařízení do samostatné společnosti HERC (Hertz Equipment Rental Corporation). Společnost v souvislosti se záměrem na rozdělení současného byznysu do dvou nezávislých společností oznámila, že z celé transakce očekává příjem ve výši zhruba 2,5 miliardy USD. Získané peníze Hertz plánuje použít na splacení části dluhu a také na program zpětného odkupu akcií v objemu jedné miliardy dolarů.

Nedařilo se ani cenným papírům prodejce použitých počítačových her a videoher GameStop (-3,42 %). Investoři se akcií GameStop začali zbavovat poté, co americký maloobchodní řetězec Wal-Mart oznámil, že svým zákazníkům umožní vyměnit použité počítačové hry za dárkové poukázky, které poté budou moci použít na internetových stránkách obchodu. Dominantní postavení má ve Spojených státech na trhu s použitými počítačovými hrami právě společnost GameStop, přičemž analytici předpovídají, že by se pro ni mohl stát Wal-Mart vážnou konkurencí.

Po závěru trhů zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti Oracle a Adobe.

Softwarová společnost Oracle (v řádném obchodování +1,62 %) ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 2,57 miliardy USD neboli 0,56 USD na akcii. Ve stejném období v předešlém roce společnost dosáhla zisku 2,5 miliardy USD neboli 0,52 USD na akcii. Tržby podniku vzrostly meziročně na 9,31 miliardy USD (odhad: 9,36 miliardy USD) z 8,96 miliardy USD. Upravený zisk na akcii podle firmy dosáhl 0,68 USD (odhad: 0,70 USD). Akcie Oracle v after-marketu v reakci na výsledky zlevňovaly o více než 5 %.

Technologická firma Adobe (v řádném obchodování +0,51 %) oznámila, že její zisk v prvním čtvrtletí fiskálního roku klesl na 47 milionů USD neboli 0,09 USD na akcii z 65,1 milionu USD neboli 0,13 USD na akcii ve stejném období v předešlém roce. Tržby společnosti dosáhly 1 miliardy USD, a v meziročním srovnání tak zůstaly prakticky beze změny. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,30 USD na akcii (odhad: 0,25 USD na akcii). Firma dále uvedla, že pro druhé čtvrtletí svého fiskálního roku očekává zisk na akcii 0,06 až 0,12 USD při tržbách 1 až 1,05 miliardy USD. Akcie Adobe v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly přibližně o půl procenta.

Dolar stagnoval vůči euru, oslabil k japonskému jenu

Dolar v úterý na devizových trzích vůči euru celý den hledal směr. Americká měna k euru zahajovala poblíž hladiny 1,393 EUR/USD a během dopoledne posílila k 1,389 EUR/USD. Odpoledne však dolar všechny zisky odevzdal a kolem desáté hodiny se pohyboval zpět u 1,393 EUR/USD. K intradenním ztrátám jednotné evropské měny přispělo prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko neplánuje obsadit další ukrajinské regiony. Podle analytiků lze toto Putinovo vyjádření považovat za záruku, že se krize nebude dále prohlubovat. Putin ale navzdory protestům Ukrajiny a západním sankcím podepsal přístupové smlouvy se zástupci separatistického Krymu, čímž učinil další krok k připojení poloostrova k Ruské federaci.

K japonskému jenu dolar v úterý oslabil z 101,90 USD/JPY až k 101,36 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý oživily z předchozího poklesu, když je podpořil zejména růst na akciových trzích. Severomořská ropa Brent zdražila o více než 30 centů na 106,63 USD za barel, a odrazila se tak od šestitýdenního minima, na které sestoupila v pondělní.

Severoamerická lehká ropa WTI zdražila dokonce o 1,6 % na 99,56 USD za barel. Ropa WTI z pětiměsíčního maxima 105,22 USD z počátku března poslední dva týdny klesala v obavách z možných dopadů ukrajinské krize na globální ekonomiku.

Cena zlata v úterý naopak klesla o více než 11 dolarů na 1 354,90 USD za trojskou unci.

Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat