Tempo inflace ve Spojených státech v únoru kleslo na 1,1 % meziročně

Inflace ve Spojených státech v únoru zpomalila na 1,1 %, očekával se pokles na 1,2 % z lednových 1,6 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 % v souladu s odhady, a stejně tak jádrové ceny.
Spotřebitelské ceny se ve Spojených státech v únoru meziměsíčně zvýšily jen mírně v souladu s predikcemi. Index vzrostl o 0,1 %, stejně jako v lednu, a jádrová inflace očištěná o volatilní ceny potravin a pohonných hmot vzrostla také o 0,1 %. Meziročně tempo inflace kleslo na 1,1 % z lednových 1,6 %, jádrová inflace stagnovala na lednových 1,6 %.
Firmy se snaží držet ceny nízko, aby podpořily tržby, které zasáhla nezvykle tvrdá zima. Omezené cenové tlaky však také poskytují prostor Fedu, aby mohl držet úrokové sazby na nízké úrovni i ve chvíli, kdy dosáhne kýžené míry nezaměstnanosti.
Fedu dělá nízká inflace obavy, guvernéři ji zmiňovali již na několika předchozích zasedáních. Tvrdí, že budou držet úrokové sazby nízko i "dlouho poté", co míra nezaměstnanosti klesne na 6,5 %, obzvláště pokud se inflace bude nacházet pod 2% cílem. Zasedání Měnového výboru Fedu (FOMC) začíná dnes a ve středu budou známé jeho výsledky.
"Americká inflace v souladu s očekáváním v únoru pokračovala v pomalém růstu. Přispěl k tomu pokles cen energií, ovšem potraviny ho skoro přesně vyrovnaly, takže nakonec jak celková, tak jádrová inflace rostly meziměsíčně o desetinu procenta. Stabilní tempo růstu cen bydlení, což je podstatná složka jádrové inflace, ukazuje na pravděpodobný tlak na mírný nárůst inflace v dalších měsících. Fed to přivítá, protože momentálně je inflace poměrně hluboko pod jeho cílem. Pozornost trhu se tak bude koncentrovat spíše na dění na trhu práce a na to, jak ve středu Fed modifikuje svůj výhled vývoje měnové politiky," okomentoval výsledky Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
Zdroj: Bloomberg