Anketa: Doporučená investiční strategie do konce roku

Trhy ovládá nejistota plynoucí z politických tahanic ve Washingtonu, výsledková sezóna za třetí kvartál už neodbytně ťuká na dveře. Stáhnout se raději do defenzivy, nebo využít sebemenšího zaváhání trhu k navýšení akciových pozic? Jakou investiční strategii do konce roku sledovat? Na to jsme se zeptali českých analytiků, makléřů a portfoliomanažerů.

Martin Urban (hlavní makléř, brokerjet ČS)

Hlavní akciové trhy se pohybují díky uvolněné měnové politice poblíž maxim, více než fundamenty jednotlivých společností jsou ovlivňovány centrálními bankami. Proto bych byl spíše opatrný a jednotlivé tituly bych volil obezřetně s pevně nastavenými stop-loss úrovněmi. Rozhodně bych zkrátil investiční horizont a případné zisky bych vybíral. Rizika jsou nyní spíše směrem k poklesu akciových trhů, možnost růstu je limitovaná.

Michal Valentík (hlavní investiční stratég, ČP INVEST)

Do konce roku zbývají tři měsíce, ale z investičního pohledu reálně vlastně dva, protože v prosinci začínají velcí hráči bilancovat uplynulý rok a do velkých akcí se již nepouštějí. Dluhový strop a rozhodování Fedu o snižování objemu nákupů vládních dluhopisů přináší na trh nejistotu. Pro krátkodobé hráče to znamená zaparkovat kapitál na peněžní trh a vyčkávat.

Petr Šimčák (ředitel obchodu, Pioneer Investments)

Měsíc až dva bych tíhl spíše defenzivně k akciím, potom se uvidí. Důvody jsou veřejné finance v USA, prolomení technické hranice "hlava-ramena" indexu S&P 500 směrem dolů a nervozita z výsledků firem za třetí kvartál. Pro běžné investory, kteří pravidelně investují do programu životního cyklu, to neznamená žádnou změnu. Volatilita trhů je problém spíše v případě zbrklého rozhodování pod vlivem emocí než pro jejich portfolia.

Štěpán Pírko (předseda představenstva a obchodní ředitel, Colosseum)

Pro investora je vždy vhodnější dlouhodobě postupovat podle určité strategie, která je prověřená, než věnovat úsilí hledání jednoho "zaručeného" obchodu, který určitě vyjde. Profesionální investoři to tak dělají a vědí proč. Proto raději než jeden "zaručený tip" doporučím diverzifikovat prostředky do dvou investičních strategií, které nabízíme klientům.

Strategie Trender je orientována na obchodování v trendech na finančních a komoditních trzích (takzvaný trendfollowing). Aktuálně po dvou letech obtížných podmínek na řadě trhů začínají silné trendy a i ve výsledcích zmíněné strategie se to za posledních pár měsíců projevuje dvojcifernými zisky. Druhou aktuálně vhodnou strategií je Spread Open. Ta je založena na obchodování dle historicky vysledovaných obvyklých vzorců "chování" řady komodit i finančních kontraktů, konkrétně rozdílů cen mezi nimi. I tato strategie v posledním roce vykazuje pozitivní výkonnost a podmínky pro ni zůstávají příznivé.

Roman Koděra (makléř, Patria Direct)

Na poslední čtvrtletí letošního roku je na investory kromě dat z výsledkové sezóny za třetí kvartál přichystaná "politická smršť". Z tohoto důvodu se minimálně první polovina října neponese v duchu fundamentů jednotlivých společností, ale spíše na vlně spekulací o tom, jak se dohodne politická garnitura v USA a jak se budou řešit případné nestability v Evropě.

Celkově však rok 2013 přinesl investorům na globálních trzích slušné výnosy, index S&P je v zisku 18 %. Proto bych doporučil s částí kapitálu využít případných poklesů k nákupu pozic, ale na druhé straně bych těm, kteří drží pozice od začátku roku, doporučil nastavit stop-profity. Pro ty, kteří si nejsou jisti výběrem jednotlivých titulů, aktuálně doporučuji nakupovat souhrnné indexové ETF. Nicméně také zde platí, že indexy DAX, S&P 500, DJIA či FTSE 100 atakovaly dlouhodobá maxima, a tak z krátkodobého pohledu již do konce roku nelze očekávat dvojciferné zisky.

Domácí trh nebyl opět k investorům přívětivý, od začátku roku na něm ztrácejí 7 %. Nejlépe se daří akciím Pegasu Nonwovens, na opačném pólu se s vysokou pravděpodobností udrží NWR. Na domácím trhu aktuálně nevidím jasného favorita, určitou šanci na další růst (v případě pokračující restrukturalizace ze strany Time Warner) mají akcie mediální společnosti CETV.

Petr Břicháč (ředitel Securities Trading, LBBW Bank CZ)

Vzhledem k tomu, že zatím nic nenasvědčuje razantnímu utlumování přílivu peněz do světové ekonomiky, stále preferuji akciové investice. Z regionálního pohledu bych volil spíše evropské akciové tituly, pro odvážnější investory i emerging markets, které jsou nyní na zajímavých hodnotách. Pro konzervativnější hráče může být zajímavá investice do akcií například přes konvertibilní dluhopisy či jiné podobné instrumenty s alespoň částečně sníženým rizikem. Klasické dluhopisy s přijatelným rizikem jsou z mého pohledu i pro následující měsíce mírně řečeno neatraktivní.

Tomáš Menčík (analytik, CYRRUS)

Současné dění na akciových trzích je ovlivněno značnou nejistotou ohledně vývoje v USA. Aktuálně se čeká na výsledek jednání o dluhovém stropu a budoucím vývoji QE. Trhy se krátkodobě budou pravděpodobně vyznačovat zvýšenou volatilitou, proto doporučujeme spíše opatrnou sázku na růst, tedy defenzivnější a neutrální tituly. Z dlouhodobého hlediska může být aktuální pokles chápán jako nákupní příležitost, a to zejména v USA, protože proces ozdravení americké ekonomiky je na správné cestě.

Zásadním datem pro investory je 17. říjen, dokdy musí Washington rozhodnout o výši dluhového stropu. Tak zásadní otázka může ovlivnit světovou ekonomiku a za současné nejistoty není možné doporučit strategii na delší časový horizont než dva týdny. Pokud se naplní všeobecná očekávání a Senát a Sněmovna reprezentantů najdou společnou řeč, měl by to být pro akciové trhy pozitivní signál. Do konce roku by mohl ještě dění ovlivnit vývoj kvantitativního uvolňování, který může být důvodem ke změně výhledu. Do 17. října ale doporučujeme defenzivu.

Investiční strategie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat