Češi důvěřují bankovnímu sektoru více než v minulosti

Češi důvěřují bankovnímu sektoru více než v minulosti. Na 84 procent lidí si pochvaluje především zabezpečení dat. O změně banky moc neuvažují, chtěli by zrušit poplatky. Vyplývá to z výzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci mezi tisícovkou respondentů.

Banky v důvěře se 7,2 body z deseti stanuly na prvním místě před veřejnými zdravotnickými zařízeními, leteckými společnosti i společnostmi zajišťujícími dodávku energií, státními úřady či pojišťovnami. "Důvěra Čechů v banky má v posledních letech vzrůstající tendenci," uvedl hlavní poradce asociace Vladimír Staňura.

Největší potenciální nebezpečí úniku dat podle dotázaných hrozí u internetových obchodníků s nezabezpečenými stránkami a u nebankovních poskytovatelů půjček. Navzdory nové legislativě otevírající poskytování některých bankovních služeb dalším nebankovním subjektům si jen každý desátý Čech myslí, že větší sdílení důvěrných informací povede k lepším a rychlejším službám, upozornil Staňura.

Čím dál pozitivněji Češi na bankovním trhu hodnotí nejen stav českých bank, ale také konkurenční prostředí. "Narůstající konkurenci mezi bankami Češi považují za dobrou věc, která může přispívat k jejich spokojenosti, uvedla ředitelka výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Spokojenost s bankami ovlivňuje podle výzkumu především poskytovaná kvalita služeb, důvěryhodnost, plnění slibů, profesionalita bankéřů a vstřícnost personálu. O změně banky uvažovala zhruba třetina klientů, nicméně z nich jen dvě procenta skutečně hlavní banku změnilo a 35 procent začalo využívat služeb i další banky, dodala Hamanová.

Mezi věci, které by klienti chtěli změnit, se jako každý rok zařadily především poplatky za jednotlivé služby, které by se podle nich měly zcela zrušit. Dále by ocenili zvýšení úroků u vkladů na účet a u spořicích účtů, stejně jako by si přáli více bankomatů či poboček své banky, což se ukázalo jako problém zejména u klientů menších bankovních společností.

Poměrně velká část respondentů uvedla, že má hypotéku. Nejvíce si ji berou lidé ve středním věku, a to nejčastěji se sjednanou dobou na 20 let a částkou do dvou milionů korun. Drtivá většina hypoték míří na nákup vlastního bydlení.

Zdrojem vlastních peněz při nákupu nemovitosti bývají vlastní úspory z běžných a spořicích účtů (70 procent), velmi oblíbené především u starších lidí je ale i využití stavebního spoření (34 procent). Často jde také o kombinaci více zdrojů financování. Průzkum potvrdil předpoklad, že si ve velké většině Češi berou hypotéku, aby si zajistili vlastní bydlení, a ne aby spekulovali na současný trend růstu cen nemovitostí.

Zájem o hypotéky ale pomalu klesá, uvedla analytička serveru Hypoindex.cz Monika Lukešová. Důvodem je růst cen nemovitostí a zvyšování úrokových sazeb, které není u konce. Lidé na hypotéku nemají dost našetřeno a čím dál víc zájemců o hypotéku neprojde sítem bank. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex bylo v únoru sjednáno 7 446 hypotečních úvěrů, nejméně za posledních sedm měsíců, kdy byl drobný pokles v počtu hypoték. "Opomeneme-li tento malý výkyv, byl nižší počet hypoték naposledy v únoru roku 2015," podotkla.

Pětina respondentů má také spotřebitelský úvěr, ten ale mnohdy nemusí mít u bankovní společnosti. Úvěr bývá nejčastěji využíván ke koupi automobilu (33 procent). "Nelze přehlédnout, že si 26 procent, především starších klientů, bralo úvěr v hotovosti. Banky ale mají pro posuzování poskytování spotřebitelských úvěrů nastavená přísná pravidla a klienty si důkladně prověřují, uzavřel Staňura.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat