Chcete si zničit zdraví? Seďte!

Vědci přišli nedávno se špatnou zprávou pro naše zdraví. Abychom eliminovali škodlivé efekty sedavého způsobu života, nepomůže prý cvičit. Jedinou možností je sezení omezit.

Nedávno se v The Journal of the National Cancer Institute objevila studie, která potvrzuje to, co se tušilo už roky. Důsledky sedavého způsobu života mohou být fatální. Vedou až ke vzniku rakoviny, cukrovky a kardiovaskulárních chorob.

V aktuální analýze Daniela Schmid a Michael F. Leitzmann z Řezenské univerzity detailněji rozebrali 43 studií obsahujících přes 4 miliony odpovědí od respondentů na téma souvislostí výskytu rakoviny a sedavého způsobu života. Vědci zkoumali téměř 70 tisíc případů rakoviny a odhalili, že nadměrné sezení bylo zodpovědné za 24% nárůst rizika rakoviny tlustého střeva, 32% nárůst rizika rakoviny dělohy a 21% nárůstu rizika vzniku rakoviny plic.

Ze závěrů analýzy je obzvláště znepokojivý fakt, že abyste škodlivé dopady sezení omezili, nestačí cvičit. "Obohacení životního stylu o fyzickou aktivu nijak neovlivnilo příčinnou souvislost sedavého životního stylu s rakovinou," píší autoři. Dokonce i ti jedinci, kteří měli doporučovaný příděl fyzické aktivity, vykazovali stejné riziko rakoviny jako ti, co trávili dny jen sezením.

"Výsledky indikují, že zvýšené riziko rakoviny pozorované u jednotlivců, kteří trávili nadprůměrně dlouhou dobu sezením, nebylo způsobeno pouhou absencí fyzické aktivity," odhalili vědci.

1. Sezení - nadváha - zvýšená rizika chorob

Když máte sedavý životní styl, spálíte jen jednu kalorii za minutu. Následná nadváha nebo obezita je známým rizikovým faktorem u mnoha "moderních" chronických chorob. Riziko rakoviny, jak autoři poznamenávají, je způsobeno tím, že obezita podporuje rezistenci na inzulin a zánětlivost. Jde o dvě z mnoha okolností, o nichž se již dlouhou dobu ví, že zvyšují riziko vzniku rakoviny u lidí s nadváhou. Zajímavostí, již autoři zmiňují, jsou vazby mezi obezitou a nedostatkem vitamínu D, který stál za zvýšeným rizikem rakoviny tlustého střeva.

2. Sezení - neaktivní svaly - škodlivá biologická signalizace

Sezení také vede k tomu, že velké svaly podporující držení těla, například čtyřhlavé svaly, jsou při sezení nečinné. Aktivní jsou přitom tělu prospěšné. "Kosterní svalstvo při svém fungování vytváří elektroaktivitu, která funguje jako vypínač, který zapne všechny zdravé věci ve svalstvu," vysvětluje Marc Hamilton, šéf Inactivity Physiology Program v Pennington Biomedical Research Center. Když sedíte, jako byste "užitečné světlo" vypnuli.

Důsledky takového "blackoutu"? Za vším je lipoproteinová lipáza, enzym, který Hamilton přirovnává k "vysavači tuků v krevním řečišti". Když Hamilton přinutil k 24hodinové pasivitě krysy, jejich lipáza téměř přestala existovat (došlo k jejímu 90-95% snížení). Vedlo to k poklesu schopnosti svalů odbourávat škodlivé tuky a také k výraznému poklesu "dobrého" HDL cholesterolu. Hamilton dále vyzkoumal, že jen několik hodin sezení stačí k tomu, aby byl utlačován gen, pomáhající udržet zdravý kardiovaskulární systém omezením zánětlivosti a tvorby krevních sraženin.

Znepokojující je, že již po dni sezení ani cvičení gen nenastartovalo. "Sezení je 'novým kouřením', dokonce i pro sportovce," říká Hamilton.

Co s tím?

Vědci mají přece jen několik dobrých zpráv. Studie odhalily, že pomáhá jednoduchý trik - sezení přerušovat krátkými přestávkami s pohybem. Stačí vstát nebo se trochu projít. Ve studii z roku 2008 publikované Diabates Care vědci z University of Queensland vybavili 168 dospělých akcelerometrem, který měřil každý jejich pohyb sedm dnů v kuse. Ti, kteří si dávali mezi sezením malé přestávky, měli v průměru užší pas, nižší BMI a triglyceridovou a glukózovou toleranci, tedy všechny důležité ukazatele obezity a zdraví metabolismu.

Stanovení přesné doby nebo frekvence přestávek je stále předmětem výzkumů. Nejnovější studie pozorují signály glukózového metabolismu už od jedné minuty a 40 sekund chození každých 30 minut během devítihodinového sezení. Zvednout se a projít se (minimálně dvakrát za hodinu) pomůže nechat "nastartované" kosterní svaly a snížit riziko chorob. Sezení lze také omezit netradičními cestami - pořádat mítinky s chůzí, dojíždět do práce na kole nebo chodit úmyslně pěšky od dále zaparkovaného auta.

Zdroj:
Quartz
Zaměstnání
Přestat sledovat
Krása a zdraví
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat