Co musíte ráno vědět (16. července)

Jak zahájily burzy nový týden, pod kterým evropským politikem se houpe křeslo a jak vypadá kritické myšlení amerických novinářů v praxi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie si připsaly mírné zisky. Indexy Dow a S&P 500 uzavřely na nových maximech

Investory zpočátku znepokojily horší než očekávané maloobchodní tržby. Postupně však především díky lepším výsledkům Empire State Indexu a solidnímu hospodaření banky Citigroup ve druhém čtvrtletí převážil optimismus a akcie obrátily do zelených čísel. Index Dow posílil o 0,13 % a uzavřel na novém maximu 15 484,26 bodu, širší S&P 500 si připsal zisk 0,14 % a své historické zavírací maximum posunul na 1 682,50 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,21 % na 3 607,49 bodu.

Akcie pohledem technické analýzy: Nejprve konsolidace, pak další rekordy?

Autor Měnových válek Rickards o QE: Fed buď utáhne kohouty v září, nebo vůbec

2. Evropské akcie v pondělí vytáhla nahoru Čína

Evropským burzám se v pondělí dařilo díky datům z čínské ekonomiky. HDP Číny se ve druhém kvartálu vyvíjel podle odhadů, ačkoli se analytici obávali, že jejich původní predikce výrazně mine. Nejvíce se dařilo bankám, pojišťovnám a maloobchodu, kolem nuly se pohybovaly sektory zdravotní péče a základních materiálů, přes půl procenta ztrácely automobilky. Britský FTSE 100 si připsal 0,63 %, francouzský CAC 40 0,61 % a německý DAX 0,27 %. Commerzbank přidala přes 3 % poté, co zveřejnila dohodu s americkou Wells Fargo, které prodá úvěrové portfolio v hodnotě 5 miliard eur.

Evropa 2.0: Ze snu se stala noční můra. I tak ale společné Evropě věřím, říká Vladimír Dlouhý

3. Pražská burza zahájila týden poklesem. Dolů ji stáhly akcie NWR a ČEZ

Pražská burza zahájila pondělní obchodování v plusu, postupně ji však stáhly dolů cenné papíry ČEZ a NWR a index PX odepsal 0,34 %. Cena akcií NWR se zřítila o 13,56 % po zveřejnění zprávy o neúspěchu při chystaném prodeji Dolu Paskov a snížení ratingu na B- agenturou S&P s negativním výhledem. Akcie ČEZ odepsaly 2,69 % a nedařilo se ani tabákové firmě Philip Morris ČR (-0,96 %) a Komerční bance (-0,98 %). Podražily naopak cenné papíry developera Orco (+5,19 %), CETV (+1,18 %) a Telefóniky C.R. (+1,69 %).

ING IM: Akcie ČEZ jsou na současných cenách vhodné k nákupu

Jiří Hrabal (ING IM): Akcie NWR ještě nenalezly dno. K nákupu je nedoporučuji

4. Očekávané události

V Evropě bude nejsledovanější index ekonomické nálady ZEW. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) zveřejní údaje o červnovém vývoji prodejů automobilů v Evropské unii. Slovenský statistický úřad zveřejní harmonizovaný index spotřebitelských cen za červen a vývoj inflace odhalí i Spojené státy. Zároveň pokračuje výsledková sezóna, čísla za druhý kvartál zveřejní největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola nebo americká investiční banka Goldman Sachs. Co dalšího trhy v týdnu čeká, se dozvíte v burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem na začátku týdne od 15. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Španělská opozice žádá premiérovu hlavu

Španělská aféra nelegálního financování vládní Lidové strany se v posledních dnech odsunula do pozadí kvůli krizi v Portugalsku. Teď však začaly vyplouvat na povrch nové zprávy. Španělský deník El Mundo zveřejnil několik SMS, které si vyměnil premiér Mariano Rajoy s klíčovou postavou případu, bývalým pokladníkem strany Luisem Bárcenasem. Tyto jasně dokazují, že Rajoyovo tvrzení, že s Bárcenasem nebyl v kontaktu, bylo lživé.

6. Mechanismus záchrany bank v eurozóně začne fungovat pozdě, varuje Jörg Asmussen z ECB

Evropská unie minulý měsíc odsouhlasila plán na záchranu bank, který se zaměřuje na bohaté střadatele, akcionáře a investory bank. Nově by se měli více podílet na jejich záchraně v případě krachu, aby nedošlo k další finanční krizi. Podle Asmussena však za současných podmínek toto nové pravidlo vstoupí v platnost až v lednu 2019. "To je pozdě," uvedl Asmussen. "Evropský parlament navrhuje, aby plány na záchranné balíčky vešly v platnost v roce 2016, podle mě je však vhodnější leden 2015. Trhy budou v každém případě očekávat rychlejší postup," dodal.

7. Maďarská centrální banka: Maďarsko zvažuje "předčasné" splacení půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu

Maďarsko zvažuje předčasné splacení úvěru, který země získala v roce 2008 od Mezinárodního měnového fondu. Uvedl to v pondělí guvernér maďarské centrální banky György Matolcsy v dopise výkonné ředitelce MMF Christine Lagardeové.

8. Die Presse: Zeman je kandidátem na politického šarlatána číslo jedna

Mezi politické šarlatány a hulváty zařazuje prezidenta Miloše Zemana v pondělním komentáři rakouský deník Die Presse. Podle listu se odchodem bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho z čela římské vlády uvolnila pozice evropského politického šarlatána číslo jedna. Hlavními kandidáty na jeho nástupnictví jsou podle článku maďarský premiér Viktor Orbán a český prezident.

Vliv nové vlády na ekonomiku? Hlavně ať nepotopí chystané zákony, přejí si průmyslníci

9. Polsko: Spotřebitelské ceny v červnu rostly nejpomaleji za 24 let

Spotřebitelské ceny v Polsku minulý měsíc rostly nejpomaleji od pádu komunismu před zhruba 24 lety. Meziroční míra inflace v červnu klesla na 0,2 % z květnových 0,5 %. Pokles míry inflace za poslední rok podle agentury Reuters dokládá rozsah zpomalení polské ekonomiky, která byla jednou z nejdynamičtějších v Evropské unii.

10. Společnost Apple zahájí výrobu nového modelu iPhonu

Podle analytika z Jefferies Petera Miseka začne společnost Apple vyrábět iPhone 5S na konci července. Pravděpodobně bude uveden do prodeje buď na konci září, nebo na počátku října letošního roku, hospodaření ve třetím kvartálu tím Apple tudíž už nepomůže. Misek také uvedl, že společnost zahájila práce na novém levnějším iPhonu, jehož cena by se měla pohybovat kolem 300 až 400 dolarů. Apple by dle jeho názoru měl získat objednávky za 50 až 55 milionů iPhonů ve čtvrtém čtvrtletí - 5 milionů modelů 4S, 20 milionů levných verzí a 25 milionů modelů 5S.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Asiana hodlá žalovat americkou televizní stanici za neúmyslné zveřejnění falešných jmen pilotů

Americká televizní stanice v dobré víře zveřejnila smyšlená jména pilotů havarovaného letadla korejské společnosti Asiana. Jména vypadají korejsky, s americkou výslovností však dávají krutý smysl a korejská samozřejmě nejsou. Není jasné, kdo si z médií takto vystřelil, stanice KTVU však teď nejspíše bude za zveřejnění čelit obžalobě.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat