Co musíte ráno vědět (27. června)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským i americkým akciím, kdo vidí kolem sebe hejna černých labutí a co o muži řekne žiletka? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek celý den napravovaly nepovedený úvod, z červených čísel se ale vymanit nedokázaly

Americké akcie v úvodu čtvrteční obchodní seance výrazně zlevňovaly. Náladu investorů podkopalo vyjádření prezidenta Fedu v St. Louis Jamese Bullarda, který naznačil, že by se úrokové sazby měly z nynější prakticky nulové úrovně začít zvyšovat dříve, než se obecně předpokládá, a to již v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Nepotěšily ani údaje o osobních výdajích, které zaostaly za odhady. Po počátečním poklesu trhů ovšem všechny tři nejsledovanější indexy začaly růst a nakonec uzavřely pouze nepatrně v mínusu. Dow oslabil o 0,13 % na 16 846,13 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,12 % na 1 957,22 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,02 % na 4 379,05 bodu. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží, finanční tituly a akcie technologických firem. V zelených číslech naopak uzavřely sektory telekomunikací, základních materiálů, energetiky a také odvětví služeb. "Slova Jamese Bullarda jsou do značné míry opakem toho, co minulý týden řekla Janet Yellenová," uvedl Ryan Larson z RBC Global Asset Management. "A jak je z průběhu obchodování patrné, protichůdná vyjádření představitelů Fedu na trhy přinášejí značný prodejní tlak."

Přijde další akciový vrchol?

Proč je současná rally tak nenáviděná?

2. Evropské akcie ve čtvrtek převážně zlevnily

Evropské akciové trhy ve čtvrtek mírně zlevnily v čele s akciemi britských bank Barclays a Standard Chartered, jejichž cena výrazně klesla v reakci na nepříznivé zprávy. Ve Spojeném království šéf britské centrální banky Mark Carney prohlásil, že není úkolem banky sledovat ceny nebo dostupnost domů, ale potvrdil záměr zpřísnit některá kritéria k poskytování hypoték. Investoři dále sledovali vývoj situace na Ukrajině a v Iráku, kde pokračují boje vládních jednotek s radikály ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Britský FTSE 100 posílil o 0,02 %, německý DAX ale o 0,64 % klesl a francouzský CAC uzavřel se ztrátou 0,47 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,59 % na 3 233,19 bodu. Nejvíce zlevnily akcie chemiček, automobilek a tituly z bankovního sektoru. Dařilo se naopak finančním titulům, akciím mediálních firem a telekomunikačnímu odvětví. Akcie banky Barclays (-6,52 %) na LSE zlevnily o více než šest procent poté, co ji newyorská prokuratura obvinila z klamání investorů. Na londýnské burze se nedařilo ani cenným papírům banky Standard Chartered (-4,33 %), která vydala profit warning, v němž uvedla, že by její pololetní provozní zisk mohl v meziročním srovnání poklesnout až o 20 % při poklesu tržeb o 5 %.

Vsaďte na index, který spravedlivě sleduje akcie v eurozóně

3. Pražská burza ve čtvrtek skončila v červených číslech, objem obchodování byl velmi utlumený

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,30 % na 1 004,60 bodu. Nejobchodovanější akcií, která představovala více než třetinu objemu, byla Komerční banka, která oslabila o 0,13 %. Naopak druhý bankovní titul, Erste Group Bank, zakončil mírně v plusu se ziskem 0,11 %. Třetí nejčastěji obchodovanou emisí byla skupina ČEZ, jejíž akcie se pohybovaly lehce pod nulou, a čtvrtou O2 C.R., jejíž cenné papíry oslabily o 1,85 %. Česko-lucemburská developerská společnost Orco Property Group restrukturalizovala dluh svých českých a slovenských aktiv, jež financovala francouzská banka Crédit Agricole CIB, a převedla na banku podíly ve dvou svých realitách. Firma uvedla, že jí to umožní získat čas na rozvoj projektu Bubenská kolem bývalého nádraží v Praze-Bubnech. Akcie společnosti Orco ve čtvrtek posílily o více než 20 %.

Aleš Michl (Raiffeisenbank): Proč si firmy na pražskou burzu téměř nechodí pro peníze

Smysluplné investice na českém trhu podle dvou ostřílených burzovních profíků

4. Očekávané události

Michiganská univerzita v pátek zveřejní finální data o indexu spotřebitelské důvěry za červen (odhad: 81,9 bodu, předběžně červen: 81,2 bodu), jinak bude pátek ve Spojených státech spíše poklidný. Zato evropské trhy čeká záplava makrodat - Francie zpřesní vývoj HDP za první kvartál (odhad: +0,0 % mezikvartálně), Německo odhalí údaje o maloobchodních tržbách a index spotřebitelských cen (odhad červen: harmonizovaný s EU +0,2 % meziměsíčně a +0,7 % meziročně, bez harmonizace +0,2 % meziměsíčně a +1,0 % meziročně, květen: -0,3 % a +0,6 %, -0,1 % a +0,9 %), stejně jako Španělsko, a Spojené království vydá zprávu o stavu běžného účtu v prvním čtvrtletí (odhad: -17,5 miliardy GBP, 4Q2013: -22,4 miliardy GBP). V noci na pátek nás čekají také japonská data - celková míra nezaměstnanosti, index spotřebitelských cen (CPI), spotřeba domácností a tržby velkých maloobchodů (odhad květen: nezaměstnanost stagnace na 3,6 %, CPI jádrový +3,4 % po +3,2 %, spotřeba -2 % meziročně po -4,6 %, maloobchod -1,9 % meziročně po -4,4 %) - a Jižní Korea přidá průmyslovou výrobu a stav běžného účtu. Pražská burza bude před víkendem sledovat valnou hromadu společnosti ČEZ, která bude schvalovat návrh dividendy 40 Kč na akcii. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 23. června

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Index černých labutí povážlivě roste

Tam, kde někteří investoři nevidí nic jiného než plodné zelenající se pláně a třpytivá jezera, jiní vidí hejna kroužících černých labutí. Přesně takový obrázek nabízí srovnání tradičního indexu strachu VIX a jeho sesterského indexu Skew, takzvaného "indexu černých labutí".

Volatilita je extrémně nízká, což by pro akcie mělo být pozitivní. Tak jednoduché to ale není

6. Newyorská prokuratura obvinila Barclays z klamání investorů

Prokuratura amerického státu New York obvinila britskou banku Barclays, že poskytovala investorům zavádějící informace o systému na jejich ochranu před agresivními obchodními praktikami, například vysokofrekvenčními obchody (HFT). Banka podle prokuratury lhala o elektronickém obchodním systému označovaném jako "dark pool", který má investorům zajišťovat bezpečnější obchodování. Banka tvrdila, že její systém dokáže odhalit a zastavit "agresivní" obchodníky, podle newyorského generálního prokurátora Erica Schneidermana je však tato služba "v podstatě podvod".

7. Carney (Bank of England): Rostoucí dluh představuje riziko pro finanční stabilitu

Šéf britské centrální banky Mark Carney ve čtvrtek vystoupil s projevem o finanční stabilitě. Prohlásil, že úkolem banky není sledovat ceny nebo dostupnost domů, nýbrž udržovat finanční stabilitu. Zároveň dodal, že britské domácnosti jsou velmi zadlužené, a přestože tento stav nepovažuje za přímou hrozbu finanční stabilitě, historie ukázala, že zodpovědnost se může velmi rychle přetvořit v nezodpovědnost a riskování.

8. ČNB nechala sazby i intervenční režim beze změny

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek opět rozhodla ponechat úrokové sazby na historických minimech a pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 EUR/CZK. Úrokové sazby drží centrální banka na historicky nejnižší úrovni již přes rok a půl, základní úroková sazba činí 0,05 %. K devizovým intervencím kvůli hrozbě deflace přistoupila rada loni v listopadu.

9. Snížení úroků ECB podle německých bank nezajistí vyšší investice

Rekordní snížení úrokových sazeb Evropské centrální banky nezajistí zvýšení investiční aktivity v eurozóně. Mezi samotnými podniky totiž není dostatečná poptávka po úvěrech. V rozhovoru se zahraničními novináři v Berlíně to ve čtvrtek řekl člen představenstva Svazu německých bank Michael Kemmer. Nízké úroky navíc podle něj mohou zpomalit prosazování hospodářských reforem v jižních zemích eurozóny.

Pavel Kysilka (ČS): Snaha centrálních bank o oživení úvěrové aktivity může narazit. Když před někoho postavíte jídlo, ještě nevíte, jestli má chuť

10. Polsko: Míra nezaměstnanosti v květnu klesla v souladu s odhady na 12,5 % z 13 % v dubnu

Míra nezaměstnanosti v Polsku se v květnu snížila na 12,5 % z dubnových 13 %. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů tamního statistického úřadu. V červnu by podle polského ministerstva práce mohla míra nezaměstnanosti sestoupit až na 12 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Co o muži řekne jeho žiletka?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat