Co musíte ráno vědět (28. srpna)

Jak se burzy potýkají s rostoucím napětím mezi Sýrií a Západem, jak šéf turecké centrální banky rozdrtil vlastní měnu a které auto mohlo zabránit druhé světové válce? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké burzy v úterý ztrácely pod tlakem Sýrie a blížícího se dluhového stropu

Hlavní americké akciové indexy se v první polovině obchodování pohybovaly zhruba procento v mínusu. Náladu investorů kazí především podle všeho stále pravděpodobnější vojenský zásah Spojených států a jejich spojenců v Sýrii. Jen menší význam proto měla makrodata - index cen domů S&P/Case-Shiller v červnu meziročně stoupl o 12,1 % a spotřebitelská důvěra v srpnu nečekaně vzrostla na 81,5 bodu.

Investory stále silněji znepokojuje také blížící se dosažení dluhového stropu. Podle amerického ministra financí se Spojené státy mohou do platební neschopnosti dostat již v polovině října. "Prezident nebude ohledně podmínek zvýšení dluhového stropu vyjednávat," řekl ministr financí Jack Lew. "Americká ekonomika potřebuje jistotu, ne zraňující zásahy z vlastních řad. Kongres by si měl uvědomit, že další krize na domácí půdě je to poslední, co teď Amerika potřebuje," dodal. K dosažení aktuálně stanoveného dluhového stropu 16,699 bilionu USD již Spojeným státům chybí pouze 25 miliard USD.

Dow nakonec oslabil o 1,14 %, širší S&P 500 uzavřel se ztrátou 1,59 % a technologický Nasdaq seanci zakončil o 2,16 % níže. Rostoucí obavy investorů jsou patrné i z indexu volatility VIX, který během dne vzrostl o více než 13 % a pokořil hranici 17 bodů.

Je nám líto, ale americké akcie mají před sebou nejhorší fázi čtyřletého cyklu

2. Evropské burzy v úterý odepsaly přes 2 %

Evropské burzy v úterý krvácely poté, co americký ministr zahraničí John Kerry v pondělí večer oznámil, že Obamova administrativa požene syrskou vládu k zodpovědnosti za chemický útok na civilisty. Ceny ropy na napětí reagovaly růstem, stejně jako cena zlata a stříbra. Britský FTSE 100 odepsal 0,79 %, francouzský CAC 40 spadl pod hranici 4 000 bodů, když ztratil 2,42 % na 3 968,73 bodu, a německý DAX klesl o 2,28 %.

3. Pražská burza v úterý následovala evropské trhy a uzavřela v mínusu

Akciím na pražské burze se v úterý příliš nedařilo, index PX odepsal 1,26 % na 951,70 bodu. Nedařilo se především bankovním titulům - akcie Erste Group Bank zlevnily o 3,92 % na 622,20 Kč a Komerční banky o 0,87 % na 4 235 Kč. Odepsaly i akcie CETV (-3,89 %), NWR (-2,30 %) a pojišťovny VIG (-1,65 %). Polepšily si naopak cenné papíry developera Orco (+2,38 %) a tabákové společnosti Philip Morris ČR (+1,30 %).

Akcie a komodity v dalších týdnech: Zajímavá Erste, u KB i zlata počkat na pokles

4. Očekávané události

Po mírně slabším výsledku indexu cen domů S&P/Case-Shiller Spojené státy zveřejní statistiku rozjednaných prodejů domů za červenec, Německo zveřejní spotřebitelskou důvěru a Itálie maloobchodní tržby. Pokračuje také výsledková sezóna, čísla za druhý kvartál zveřejní například Sběrbank nebo Samsonite. Co bude investory zajímat v průběhu celého týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Maďarská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,80 %

Maďarská centrální banka v úterý snížila základní úrokovou sazbu o 0,2 procentního bodu na nové rekordní minimum 3,8 %. Banka tak kvůli vrtkavosti finančních trhů mírně zpomalila uvolňování měnové politiky poté, co v předchozích 12 měsících sazbu snižovala vždy o 0,25 procentního bodu.

Střední a východní Evropa jako oáza bezpečí: Na východní frontě bude klid, myslí si svět

6. Turecká lira se propadá vůči dolaru na nové rekordní minimum. Šéf centrální banky špatně volil slova

Turecká lira v úterý oslabila vůči dolaru na nové rekordní minimum 2,0299 USD/TRY poté, co šéf centrální banky Erdem Basci prohlásil, že se o současný měnový kurz neobává. Propadem reagovaly i turecké akcie, burza uzavřela se ztrátou téměř 5 %.

7. Španělsko zadrželo muže obviněného kvůli ztrátě JPMorgan

V Madridu v úterý ráno zadrželi bývalého pracovníka americké banky JPMorgan Chase & Co Javiera Martina-Artaja, který ve Spojených státech čelí obvinění ze snahy zatajit rozsah loňské obchodní ztráty podniku ve výši 6,2 miliardy dolarů. Oznámila to španělská policie.

USA prý vyšetřují JPMorgan kvůli způsobům zaměstnávání v Číně

8. Obama uvažuje o potrestání Sýrie krátkým a omezeným útokem

Americký prezident Barack Obama zvažuje vojenský úder proti Sýrii, který by měl jen omezený rozsah a trvání. Šlo by o trest za údajné použití chemických zbraní a odstrašující akci, napsal na svém serveru deník Washington Post s odvoláním na vysoce postavené vládní činitele. Podle nich by raketový útok mohl proběhnout klidně už ve čtvrtek.

9. Indická vláda schválila projekty na podporu růstu

Indická vláda schválila mnoho infrastrukturních projektů v hodnotě 1,83 bilionu rupií. Jejich cílem je oživit ekonomický růst a obnovit důvěru investorů po propadu domácí měny na rekordní minimum.

Panický úprk z mladých trhů: Kdo je další na řadě?

10. Cena ropy Brent se kvůli Sýrii vyšplhala na půlroční maximum

Světové ceny ropy v úterý prudce stouply kvůli možnému vojenskému zásahu západních mocností proti Sýrii. Cena severomořské ropy Brent se vyšplhala až na šestiměsíční maximum nad 114 USD za barel. Sýrie sice nepatří mezi velké producenty ropy, vojenská intervence by však mohla vyvolat širší konflikt na Blízkém východě. Ten se na celosvětové těžbě ropy podílí zhruba třetinou.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Mercedes v kontroverzní reklamě přejede Adolfa Hitlera

Skupina německých studentů v rámci soutěže vytvořila velice kontroverzní spot. V neoficiální reklamě na limuzínu Mercedes třídy C luxusní auto přejede malého Adolfa Hitlera díky svému inteligentnímu systému, který předvídá nebezpečí dříve, než se stane. Společnost Daimler se od projektu distancovala, spot proto celou dobu uvádí, že firma s ním nemá nic společného. V závěru si všimněte zajímavého naaranžování končetin zesnulého Adolfa.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat