Burzovní kalendář 26. 8. - 30. 8. 2013

Nový týden bude na makrodata bohatší než ten uplynulý. Ve Spojených státech budou investory zajímat vývoj HDP, index cen domů nebo spotřebitelská důvěra, v Evropě i Japonsku pak data o inflaci, v zemi vycházejícího slunce bude sada ekonomických údajů bohatší také o průmyslovou výrobu nebo nezaměstnanost. Na pražské burze završí výsledkovou sezónu poslední čtyři firmy.
USA
26/8 - 30/8 Výsledková sezóna (Tiffany & Co, Brown-Forman, Campbell Soup, Salesforce.com)
26/8 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby
26/8 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu
27/8 Index cen domů S&P/Case-Shiller
27/8 Spotřebitelská důvěra
27/8 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu
28/8 Pokračující prodeje domů
29/8 HDP za 2Q2013
29/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
30/8 Osobní příjmy a výdaje
30/8 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga
30/8 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity
Za uplynulý týden Dow odepsal 0,47 %, S&P 500 o 0,46 % posílil a Nasdaq připsal 1,53 %. Stále panují obavy z toho, co se bude dít, až americká centrální banka zahájí ústup od svého programu na podporu ekonomiky. V týdnu ale akcie měly spíše tendenci napravit předchozí rychlé poklesy.
"Cena S&P 500 před sedmi obchodními dny prolomila důležitý support 1 675 bodů a formace na grafu se změnila na negativní. Situace se nyní začíná měnit, indikátory už tak jednoznačné nejsou. Nejbližší rezistence je nyní na předchozím silném supportu v zóně 1 670 až 1 680 bodů, supporty na hladině 1 640 a 1 620 bodů," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Support v zóně 1 640 až 1 650 potvrdil platnost a cena se vrátila nad 50denní klouzavý průměr."
Akcie společnosti v pátek Microsoft zpevnily o 7,35 % poté, co firma oznámila, že její výkonný ředitel Steve Ballmer do 12 měsíců opustí funkci a že zvláštní výbor sestavený správní radou již hledá nástupce.
Vzhůru zamířila také největší světová internetová sociální síť Facebook, jejíž akcie poprvé uzavřely nad hranicí 40 USD. Od 24. července, kdy firma zveřejnila překvapivě příznivé čtvrtletní výsledky, tak jejich cena stoupla již o 53 %. Akcie Facebooku si v pátek připsaly více než 5 % a uzavřely na 40,55 USD.
Obchodování na trhu Nasdaq v pátek fungovalo bez problémů poté, co bylo ve čtvrtek na zhruba tři hodiny kvůli technickým potížím přerušeno. Ředitel společnosti Bob Greifeld v rozhovorech pro televizní stanice Bloomberg a CNBC opakoval, že závady, která způsobila výpadek burzy, lituje, nemůže však slíbit, že se něco podobného nezopakuje, přestože vyloučení této možnosti samozřejmě je cílem burzy. Důvěře investorů ale výpadky podobné tomu čtvrtečnímu nepřidávají.
Světové ceny ropy v pátek rostly a barel ropy Brent zdražil o více než dolar na 110,94 USD. Vzhůru je tlačily zprávy o narušení vývozu libyjské ropy. Trh také dále těžil ze čtvrtečních údajů agentury Markit, podle které aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu vzrostla tento měsíc na maximum za pět měsíců. Americká lehká ropa WTI rovněž podražila o více než dolar na 106,23 USD.
Investoři v týdnu vyhlíželi zápis z jednání FOMC a trhy kvůli nejistotě krvácely. Ve středu zveřejněný zápis však nic nového nepřinesl, přestože investoři zběsile hledali mezi řádky jakýkoli náznak toho, že Fed začne utahovat kohoutky už v září.
Podle analytiků je to ovšem stále nejpravděpodobnější scénář, mluví se o omezení programu odkupů o 10 až 20 miliard USD měsíčně. Pozornost si jistě i proto zaslouží očekávané projevy guvernérů jednotlivých poboček amerického Fedu, například Jeffreyho Lackera, Jamese Bullarda nebo Johna Williamse.
Centrální bankéři se na konci týdne sešli v Jackson Hole ve Wyomingu, aby probrali současnou ekonomickou situaci. Ben Bernanke porušil 25 let trvající tradici, když pozvání odmítl. Místo něj panelu předsedá jeho možná nástupkyně Janet Yellenová. Účast odřekli i šéf ECB Mario Draghi a šéf Bank of England Mark Carney, poslali však za sebe náhradníky a účastníci se shodují na tom, že na zajímavosti debat to nijak neubralo. Více zde: Co se letos řeší v Jackson Hole na sympóziu centrálních bankéřů
Trhy v pátek lehce otřásla data z amerického trhu s nemovitostmi. Prodeje nových domů meziměsíčně nečekaně klesly o 13,4 % a data za předchozí měsíce byla revidována výrazně níže. Přesný důvod propadu není podle Ľuboše Mokráše z České spořitelny ještě znám, ale na prodeji domů by se mohla projevovat hrozba rostoucích hypotéčních sazeb. Příjemně naopak ve středu překvapily prodeje starších domů, které v červenci nečekaně vzrostly o 6,5 %, nejvíce od listopadu 2009.
Ve čtvrtek investory zaskočil týdenní počet žádostí o podporu nezaměstnanosti. Žádostí přibylo mírně více, než se čekalo, čtyřtýdenní průměr však klesl nejníže od listopadu 2007.
V týdnu také pokračovaly v růstu výnosy amerických státních dluhopisů. "Makroekonomický obrázek je důležitý," tvrdí Jim Russell, hlavní akciový stratég U.S. Bank Wealth Management. "Investoři se snaží přijít na to, jak trh zareaguje na rostoucí sazby a co to bude znamenat pro spotřebitele a podnikatelské prostředí." Výnos desetiletých dluhopisů se pohyboval těsně pod hranicí 3 %, nakonec však klesl až na 2,82 %. Co to může znamenat pro akcie? Výnosy amerických dluhopisů rostou velice rychle, akciím ale nemusí znít pohřební píseň
V novém týdnu budou z makroekonomických dat podstatné pondělní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za červenec, u nichž se čeká pokles zhruba o 4 % meziměsíčně po červnovém růstu o 3,9 % a 5,5 % v předchozích měsících. Sledované budou také úterní spotřebitelská důvěra a index cen domů S&P/Case-Shiller.
Ve čtvrtek pak bude zpřesněn odhad vývoje HDP ve druhém čtvrtletí. Očekává se potvrzení mezikvartálního růstu o 0,7 %, meziročně americká ekonomika rostla podle předběžných údajů o 1,7 %, ale to i díky revizi vývoje v prvním čtvrtletí níže. Změnila se také metodika výpočtu HDP, nově jsou do něj započítány inovace.
V pátek makrokalendář týdne i celého měsíce uzavřou index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a finální údaj indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, který předběžně klesl o 5,1 bodu na rovných 80 bodů.
Evropa
26/8 - 30/8 Výsledková sezóna (Sběrbank, Carrefour, Vivendi, L'Oreal, Lukoil)
27/8 Německo - index podnikatelské nálady Ifo
28/8 Německo - index spotřebitelské důvěry GfK
28/8 Itálie - maloobchodní tržby
29/8 Německo - celková míra nezaměstnanosti*
29/8 Německo - index spotřebitelských cen
29/8 Francie - index podnikatelské nálady
30/8 Německo - maloobchodní tržby
30/8 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti
30/8 Eurozóna - index spotřebitelských cen
30/8 Eurozóna - spotřebitelská a ekonomická důvěra
Za uplynulý týden britský index FTSE 100 klesl o 0,12 %, francouzský CAC 40 o 1,32 %, německý DAX si naopak připsal 0,3 %.
Uplynulý týden se nesl na pozitivní vlně, kterou ve čtvrtek potvrdily předběžné indexy nákupních manažerů. Index ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v srpnu vzrostl na 53,4 bodu z červencových 52,3 bodu, což je maximum za posledních 27 měsíců. Nejlepšího výsledku za více než dva roky dosáhlo i Německo, zato situace ve Francii se podle předběžných údajů sestavených na základě 85 % odpovědí zhoršila.
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v srpnu podle předběžných údajů vzrostla na -15,6 bodu, což je nejlepší výsledek od července 2011. Druhou pozitivní zprávou byl zpřesněný odhad vývoje britského HDP ve druhém čtvrtletí, podle něhož britská ekonomika rostla mezikvartálně tempem 0,7 % namísto původně odhadovaných 0,6 %, což ji staví na stejnou úroveň jako Německo, které také oznámilo mezikvartální růst o 0,7 %.
"S nedávnými pozitivními čísly s evropských ekonomik mají politici tendenci hromadně přijímat životný postoj ve stylu 'poloplné sklenice'," říká Nicola Marinelli, portfoliomanažer z Glendevon King. "Každý prohlašuje, že to nejhorší máme za sebou, ale je příliš brzy na to něco podobného tvrdit. Mnoho evropských zemí se stále potýká s recesí. Existuje-li na světě místo, kde úrokové sazby mohou klidně dále klesat, je to právě Evropa," dodává.
V pátečním rozhovoru pro Bloomberg naopak člen Výkonné rady ECB a šéf rakouské centrální banky Ewald Nowotny prohlásil, že pro další snižování sazeb ECB nyní nevidí dostatek důvodů ani argumentů. Více zde: Co se letos řeší v Jackson Hole na sympóziu centrálních bankéřů
V novém týdnu budou podstatná především data z Německa. U podnikatelského indexu Ifo se očekává další mírné zlepšení, míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 6,8 %. V pátek pak dorazí sada důležitých makročísel také za celou eurozónu - červencová míra nezaměstnanosti by měla zůstat 12,1 %, předběžný údaj o inflaci by podle analytiků měl naznačit zpomalení růstu cen na 1,4 %, očištěný index by měl vykázat stejný růst jako předchozí měsíc, tedy o 1,1 %.
Co bude v novém týdnu sledovat analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny?
Asie
29/8 Japonsko - maloobchodní tržby
30/8 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
30/8 Japonsko - nezaměstnanost, index spotřebitelských cen, průmyslová výroba
30/8 Indie - HDP za 2Q2013
Česká republika
26/8 Ekonomická, podnikatelská a spotřebitelská důvěra
29/8 Fortuna - hospodářské výsledky za 2Q2013
29/8 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky za 2Q2013
29/8 VIG - hospodářské výsledky za 2Q2013
29/8 Orco Property Group - hospodářské výsledky za 2Q2013
Pražská burza v uplynulém týdnu oslabila. Index PX proti minulému pátku klesl o 1,42 % na 967,96 bodu. Nejvíce posílily akcie mediální společnosti CME, naopak největší propad postihl cenné papíry Erste Group.
Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byla CME, která přidala 12,88 % na 85,9 Kč. Společnost oznámila odchod kontroverzního ředitele Adriana Sarbua. Někteří investoři prý mohou spekulovat na dosazení člověka ze společnosti Time Warner, což by dále upevnilo spolupráci obou společností.
Naopak největší pokles zaznamenaly akcie Erste Group, které přišly o 5,29 % na 655 Kč. U společnosti se objevily informace o prodeji 20 tisíc akcií generálním ředitelem Andreasem Treichlem. "Pravděpodobně větší vliv měl však posun ve výnosech státních dluhopisů, který ovlivňuje celý sektor," upozorňuje hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.
V úterý reportovala výsledky tabáková společnost Philip Morris ČR. Tržby klesly v první polovině roku meziročně o 4,1 % na 6 miliard Kč, čistý zisk na 851 milionů Kč (-24,6 %). Podíl na trhu s cigaretami v České republice v prvním pololetí 2013 v porovnání se stejným obdobím roku 2012 klesl o 1,2 procentního bodu na 49,7 %, především v důsledku pokračujícího poklesu tržního podílu místních značek. "Výsledky Philip Morris ČR investory příliš nepotěšily. Společnost ve všech sledovaných položkách zaostala za našimi odhady," komentoval zprávu Josef Novotný, analytik z České spořitelny, podle kterého je v ohrožení dosavadní celoroční výhled zisku na akcii a s ním související dividenda. Akcie za týden ztratily 4,67 %.
Čísla za druhý kvartál a první pololetí zveřejnila ve čtvrtek také uhelná NWR, jejíž akcie na zprávu reagovaly jako na horské dráze. Ve druhém kvartálu společnost vykázala překvapivou ztrátu 315,4 milionu eur oproti konsenzu 70,3 milionu kvůli odpisu těžebních aktiv za 307 milionů eur. Firma ale potvrdila celoroční cíle produkce a prodejů. Tržby NWR ve druhém kvartálu dosáhly 252,84 milionu eur, čekalo se mírně více, konkrétně 254,5 milionu eur. Odpis aktiv má negativní dopad i na výsledky za celé první pololetí 2013. "Celkově byly výsledky mírně lepší než očekávání, pochopitelně bez 307milionového odpisu aktiv, a to díky rychlejšímu poklesu nákladů," napsal ve svém komentáři Petr Bártek, analytik z České spořitelny. Titul za týden odepsal 4,26 %.
Z velkých emisí zůstaly v uplynulém týdnu v plusu Komerční banka (+1,54 %) a ČEZ (+1,01 %), do záporu se naopak propadly VIG (-3,13 %) a Telefónica C.R. (-1,37 %).
"Na politické scéně v ČR jsme sledovali informace ohledně potenciálu zrušení osvobození od daně z dividend, která je aktuálně 15 %. V případě ponechání této daně bychom to vnímali jako mírně nepříznivou informaci pro domácí dividendové tituly, jako jsou Philip Morris ČR, Telefónica C.R., Komerční banka, ČEZ, Fortuna nebo Pegas Nonwovens," upozorňuje Vaníček.
Politici z parlamentních stran se v pátek večer s prezidentem Zemanem dohodli na termínu konání voleb do Poslanecké sněmovny. Ty proběhnou poslední říjnový víkend.
V novém týdnu bude investory na pražské burze vedle událostí v zahraničí zajímat především závěr české výsledkové sezóny. Vše se odehraje ve čtvrtek.
"U Fortuny očekáváme 11% růst provozního zisku EBITDA na 1,9 milionu eur a potvrzení letošních cílů. Nečekáme výraznější impulz pro akcie," míní Vaníček. "Fortuna zveřejní meziročně výrazně lepší výsledky, a to především díky špatným číslům v 2Q2012. Pravděpodobně také ve sledovaném období získala další nové klienty," doplňuje ho analytik Václav Kmínek z České spořitelny.
"V případě VIG očekáváme 70% pokles čistého zisku na 35 milionů eur, především kvůli oznámenému odpisu goodwillu v Rumunsku. Tato informace je již známa, a proto může jen lehce umocnit nepříznivé vyznění výsledků," nabízí výhled na čísla vídeňské pojišťovny, majitelky tuzemské Kooperativy. "Očekáváme podobné výsledky jako před rokem, mezikvartálně půjde o mírné snížení kvůli povodním a poklesu příjmů z životního pojištění v Polsku," míní Petr Bártek, analytik z České spořitelny.
"U Pegasu Nonwovens očekáváme 44% zlepšení provozního zisku EBITDA na 11,7 milionu eur díky poklesu cen polymerů. Investoři budou ale sledovat jakékoli nové informace o lince v Egyptě, která byla odstavena kvůli tamním nepokojům. Důležitý bude odhad trvání odstávky, který je aktuálně velice obtížný," pokračuje v odhadech Vaníček. "Pegas expandoval do regionu severní Afriky, čísla budou lepší díky vývoji cen polymerů. Akcie jsou ale poblíž několikaletých maxim a začínají působit draze," upozorňuje Josef Novotný, další z týmu analytiků České spořitelny.
Ten doplňuje i krátký výhled na čísla developera Orco, který ve čtvrtek po závěru obchodování v Paříží českou výsledkovou sezónu uzavře. "Očekáváme meziroční propad tržeb a provozního zisku. Orco v minulých obdobích prodávalo některá aktiva a omezilo development."
Aktuality
